Progesteron – co nam daje oznaczanie tego hormonu w rozrodzie i dlaczego nie jest to takie łatwe? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Progesteron – co nam daje oznaczanie tego hormonu w rozrodzie i dlaczego nie jest to takie łatwe?

Przypadek 2

Suczka rasy pitbull terier, u której mieliśmy do czynienia z pozornie krótką ciążą.

Właściciele zgłosili się do przychodni 11. dnia cieczki 21 czerwca 2019 r. (początek zaobserwowanej cieczki 10 czerwca 2019 r.) w celu wyznaczenia optymalnego terminu krycia, bo mimo zainteresowania pomiędzy psem i suką nie dochodziło do naturalnego krycia.

Zostało wykonane oznaczenie poziomu progesteronu oraz badanie cytologiczne wymazu z pochwy. Obraz cytologiczny wskazywał na fazę estrus, zaś progesteron wynosił 19,06 ng/ml (60,7 nmol/l). Wynik był dość wysoki jak na standardowy termin krycia. W związku z powyższym autor zalecił krycie/inseminację tego samego dnia z powtórką po 24 godzinach. Ostatecznie doszło do naturalnego krycia w następnym dniu po wizycie.

Pierwsze badanie USG zostało wykonane 23 lipca 2019 r. – wykazało obecność żywej, mnogiej ciąży. Kolejne badanie przeprowadzono dwa tygodnie później (9 sierpnia 2019 r.) już pomiarami fetometrycznymi i oceną tętna (215-244/min) (2). Średnia wielkość dwuciemieniowa wynosiła 23,58 mm. Uwzględniając masę ciała suczki, zastosowano wzór dla ras dużych i olbrzymich, wyciągając średnią z tych dwóch oznaczeń. Określono przewidywany termin porodu za 8 dni.

Na podstawie badania USG przewidywany termin porodu przypadał na 16-17 sierpnia, zaś licząc od krycia, na 23 sierpnia, czyli rozbieżność wynosiła aż 6-7 dni.

W związku z dużą rozbieżnością w tych dwóch terminach i ograniczeniami co do częstotliwości możliwych wizyt, kolejne badanie zaplanowane było na 19 sierpnia (o ile suczka do tego czasu nie urodzi). Ostatecznie nie doszło do ponownego badania, bo suczka urodziła 19 sierpnia 13 żywych i zdrowych szczeniąt. Poród miał miejsce na 4 dni przed terminem wynikającym z dodania 63 dni do dnia krycia. Czyli można przyjąć, że mieliśmy do czynienia z pozornie skróconą długością ciąży, która, licząc od krycia, trwała tylko 59 dni.

W pierwszym przytoczonym przypadku brak oznaczenia poziomu progesteronu w czasie krycia mógł skutkować zbyt szybkim podjęciem decyzji o wykonaniu cesarskiego cięcia, co więcej, spowodował spory stres u zaniepokojonej właścicielki.

W drugim przypadku mieliśmy do czynienia z bardzo późnym kryciem, potwierdzonym uzyskanym wynikiem progesteronu, więc spodziewaliśmy się pozornie skróconego czasu trwania ciąży.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.