Problemy zdrowotne i żywieniowe psów seniorów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Problemy zdrowotne i żywieniowe psów seniorów

Zmiany kliniczne

Nie sposób opisać wszystkich zmian (a tym samym pojawiających się objawów klinicznych), jakie w funkcjonowaniu poszczególnych narządów wywołuje starość, dlatego autorzy przedstawili najczęstsze i najbardziej typowe zaburzenia, na które należy zwrócić uwagę w badaniu klinicznym psa seniora. Najbardziej widoczne dla badającego są zmiany w funkcjonowaniu CUN, wyglądzie jamy ustnej i skóry (3, 8, 9).

Układ nerwowy

W centralnym układzie nerwowym rozwija się zwyrodnienie starcze, które powoduje postępujące pogorszenie integracji czuciowej i możliwości ruchowych. Objawia się sennością, zmianą w cyklach sen – czuwanie, wędrowaniem bez celu. Opisano również zwyrodnienie amyloidowe, podobne do choroby Alzheimera u ludzi, polegające na gromadzeniu się płytek β-amyloidu w rejonie hipokampa i naczyń mózgowych. Zaburzeniem typowym dla seniorów, którego przyczyna nie leży w CUN, jest zwyrodnienie kręgów (spondyloza, epikondyloza, zmiany zwyrodnieniowe powierzchni stawowych kręgosłupa), które uciskają na rdzeń i nerwy, powodując trudności w ruchu zwierzęcia (dotyczy to zwłaszcza psów dużych ras) (8, 9).

Jama ustna

U psów seniorów bardzo często pojawiają się zmiany w obrębie jamy ustnej, związane z zapaleniem przyzębia, co objawia się cuchnącym oddechem, brakiem łaknienia, ślinotokiem, wypływami krwisto-ropnymi związanymi najczęściej z tworzeniem się przetok i obrzękiem trzewioczaszki. Warto przypomnieć, że dziąsła mają prawidłową jasnoróżową barwę, a ich brzeg przylega ściśle do korony zęba. W obrębie jamy ustnej u starych psów mogą pojawić się procesy nowotworowe: czerniak, rak płaskonabłonkowy, włókniakomięsak, nadziąślaki (3, 8, 9, 11).

Skóra

Widoczne na skórze zmiany starcze wynikają ze zmian tworzących ją struktur: włókna kolagenowe ulegają fragmentacji, w gruczołach łojowych pojawiają się zmiany torbielowate, występuje zanik mięśni stroszycieli włosów (8, 9).

Oko i ucho

Funkcje narządów zmysłów również ulegają zaburzeniu. Z wi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy