Problemy kardiologiczne u psów ras brachycefalicznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Problemy kardiologiczne u psów ras brachycefalicznych

Chociaż anomalia tętnic wieńcowych (PS R2A CA)* najczęściej występuje u buldogów angielskich, jest ona również rozpoznawana u buldogów francuskich, gryfoników brukselskich i cane corso. Jeśli PS jest wadą sprzężoną, najczęściej wiąże się z podzastawkowym zwężeniem aorty (SAS), ubytkiem w przegrodzie międzykomorowej (VSD) i przetrwałym przewodem Botalla (PDA). Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Davis, których wyniki opublikowano w 2019 r., PS występuje u 4,8% populacji buldogów angielskich i 2,7% populacji buldogów francuskich.

Objawy i konsekwencje wady są wprost proporcjonalne do jej nasilenia i stopnia przerostu prawej komory. Zwierzęta, u których występuje łagodne zwężenie, zazwyczaj nie wykazują żadnych objawów klinicznych. W przypadku zwężenia średnio ciężkiego i ciężkiego obserwuje się niewydolność wysiłkową, duszność oraz omdlenia. Z czasem pojawiają się również objawy prawokomorowej niewydolności serca i komorowe zaburzenia rytmu serca. W badaniu klinicznym można zaobserwować poszerzenie żył szyjnych i tętno żylne dodatnie. W 3. i/lub 4. przestrzeni międzyżebrowej słyszalny jest szmer skurczowy, zazwyczaj rosnąco-malejący (crescendo-decrescendo).

Najczulszą metodą rozpoznawania zwężenia tętnicy płucnej jest echokardiografia. Na postawie gradientu ciśnienia PS klasyfikuje się jako łagodne (< 50 mmHg), średnio ciężkie (50-80 mmHg) i ciężkie (> 80 mmHg). Zwężeniu tętnicy płucnej towarzyszy przerost prawej komory serca z powodu przeciążenia ciśnieniowego.

W przypadku ciężkiego PS typu A zaleca się balonikowanie zastawki, jednak w praktyce klinicznej rutynowo nie wykonuje się takich zabiegów chirurgicznych. W pozostałych przypadkach u psów z objawami prawokomorowej niewydolności serca należy rozważyć leczenie objawowe.

* PS R2A CA – anomalia prawej tętnicy wieńcowej typu 2A powodująca zwężenie tętnicy płucnej (przyp. red. nauk.).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy