Praktyczne zastosowanie lasera w fizjoterapii weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Praktyczne zastosowanie lasera w fizjoterapii weterynaryjnej

Metodyka naświetlania laserem wysokoenergetycznym

Podobnie jak w przypadku laserów niskoenergrtycznych klasy III B, terapeuta może ustawić żądaną moc, modulację i czas zabiegu (w najnowocześniejszych urządzeniach istnieje możliwość skorzystania z gotowych programów terapeutycznych). W przypadku laserów klasy IV terapeuta ma do dyspozycji znacznie większą moc urządzenia, od 500 mW do 15 W. Długość fali świetlnej lasera to 810-980 nm, a niektórzy producenci stosują promieniowanie powyżej 1000 nm. Częstotliwość można ustawić od fali ciągłej (CW) do 10 000 Hz.

Dawka waha się w granicach 1-12 J/cm2, choć czasem może być większa. W najnowszych aparatach do laseroterapii klasy IV, dzięki zastosowaniu różnych „końcówek/soczewek” głowicy do sondy (ryc. 3), mamy do dyspozycji różnej średnicy punkt/plamkę, która dociera do pola zabiegowego. To pozwala nam na precyzyjniejsze naświetlanie małych punktów spustowych czy niewielkich zmian skórnych oraz, w przypadku naświetlania większych powierzchni zabiegowych, szybsze dotarcie do dużych obszarów, a także możliwość użycia aplikatora z „dystansem” do techniki bezkontaktowej. Ta ostatnia „końcówka” pozwala zachować stale jednakową odległość od powierzchni ciała, a także w pewnym stopniu ogranicza promieniowanie odbite.

Dzięki dużej mocy promieniowania oraz większej średnicy strumienia światła uzyskuje się głębszą penetrację tkanek, jak również możliwość dostarczenia większej ilości energii w dużo krótszym czasie. Zaleca się, by sondę prowadzić przez połowę czasu zabiegu w jednym kierunku, a przez drugą połowę czasu – w kierunku prostopadłym (3).

Kolejną korzyścią z zastosowania lasera wysokoenergetycznego jest fakt, iż nie ma konieczności golenia sierści (ryc. 4, s. 85), istnieje nawet możliwość przeprowadzenia naświetleń dziąseł w przypadku gingivitis przy zamkniętym pysku, przez skórę. Należy pamiętać, by sonda była cały czas w ruchu, w przypadku laserów o mocy powyżej 0,5 W pojawia się efekt termiczny w postaci...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy