Praktyczne podstawy biologicznej osteosyntezy w gojeniu złamań - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Praktyczne podstawy biologicznej osteosyntezy w gojeniu złamań

Przez ostatnie dwie dekady rozumienie biologicznych podstaw gojenia złamań znacznie się rozwinęło. Kość jest jedną z niewielu tkanek, w których regeneracja i proces naprawczy polegający na odtworzeniu prawidłowej struktury tkanki przebiegają bez tworzenia blizny łącznotkankowej. Proces naprawy złamania zawiera w sobie tworzenie nowej kości, co powinno być rozpatrywane w kategorii regeneracji. Mimo zdolności regeneracyjnych układu szkieletowego w niektórych przypadkach dochodzi do zaburzeń procesu gojenia. Taki stan prowadzi m.in. do braku zrostu i powstawania stawów rzekomych lub zrostu w niefizjologicznym ułożeniu (11).

Seria badań przeprowadzonych u ludzi i u zwierząt umożliwiła odpowiednie spojrzenie na mechanizmy regulujące proces gojenia kości. Ma to bezpośredni wpływ na planowanie leczenia, w tym dopasowanie odpowiednich metod postępowania operacyjnego (4). Badania opierające się na modelach zwierzęcych pozwoliły na dokładne opisanie procesu gojenia złamań pod względem cytologicznym, biochemicznym i biomechanicznym (2).

Zachowanie równowagi pomiędzy stabilnością złamania i integracją tkanek stanowi podstawę metod stabilizacji złamań. Przy skomplikowanych, wieloodłamowych i przemieszczonych złamaniach trzonów kości długich rozległy dostęp operacyjny, mający na celu przywrócenie anatomicznej rekonstrukcji kości, nie warunkuje stabilizacji umożliwiającej obarczanie kończyny. Dodatkowo zwiększa traumatyzację tkanek i uszkodzenie unaczynienia odłamów.

Opracowanie planu biologicznej osteosyntezy obejmuje przedoperacyjną ocenę ryzyka związanego z anatomiczną repozycją odłamów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wieloodłamowych złamań kości długich. Szczególnie w przypadku tych złamań lepsze rezultaty osiągane są poprzez zastosowanie metod zakładających zachowanie unaczynienia okolicy przełomu przy jednocześnie sztywnym zespoleniu (13).

Rozwój biomateriałów doprowadził do powstania wielu metod stabilizacji wykorzystujących różnorodne implanty med...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy