Praca behawiorysty w schronisku dla zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Praca behawiorysty w schronisku dla zwierząt

Doradztwo przed- i poadopcyjne

Wiele problemów z zachowaniem ujawnia się dopiero po adopcji, w nowym domu. Dlatego w osiągnięciu skutecznej adopcji kluczową rolę odgrywa poinstruowanie osób adoptujących psy, w jaki sposób mają postępować z nimi w pierwszym okresie po adopcji. Wdrożenie programu doradztwa poadopcyjnego w przypadku występowania problemów z zachowaniem jest bardzo istotnym czynnikiem zmniejszającym liczbę zwierząt zwracanych do schroniska po nieudanych adopcjach.

Doradztwo przed- i poadopcyjne jest szczególnie ważne w przypadku adopcji psa do domu zamieszkałego już przez innego psa lub kota. Jeśli osoba adoptująca ma już psa, to konieczne jest zapoznanie obu psów w bezpiecznych warunkach. W tym celu adoptujący powinien przyjechać do schroniska ze swoim pupilem. Spotkania psów organizuje się na wybiegu i podczas spaceru. Są one nadzorowane przez behawiorystę, który ocenia interakcje psów. W przypadku pozytywnego wyniku i decyzji o adopcji behawiorysta przekazuje szczegółowe wskazówki nowym opiekunom odnośnie do dalszego postępowania z psami w domu, tak, aby proces adaptacji przebiegał spokojnie i bezpiecznie.

Psy, które mają mieszkać z kotami, powinny być poddane testom w celu określenia ich stosunku do kotów. Pozytywny wynik testu może być podstawą do adopcji. Bardzo ważne jest także, aby osoba adoptująca została szczegółowo poinstruowana przez behawiorystę, w jaki sposób wprowadzić psa do domu z kotem, tak, aby zwiększyć szansę ich wzajemnej akceptacji oraz zachować komfort życia wszystkich domowników.

Jeśli pies ma być adoptowany do domu z dzieckiem, kluczowe jest określenie jego stosunku do dzieci. Po pozytywnym przejściu testu sprawdzającego nastawienie psa do dzieci organizowane jest w schronisku jego spotkanie z całą rodziną, z którą ma zamieszkać. W czasie takiego spotkania behawiorysta ma możliwość obserwacji zachowania zarówno psa, jak i dziecka. Ważne jest, by była okazja do wzajemnego poznania się psa i dziecka pod okiem specjalisty, przy zastosowaniu procedur bezpieczeństwa. Kluczowe także jest, aby rodzice dziecka otrzymali dokładne instrukcje na temat zasad bezpiecznych relacji dziecka z psem i sposobu wprowadzenia psa do domu z dzieckiem.

Nadzór dobrostanu

Do zadań behawiorysty należy także nadzór nad dobrostanem zwierząt w schronisku. Dobrostan to stan zdrowia fizycznego i psychicznego osiągany w warunkach pełnej harmonii ustroju w środowisku życia zwierzęcia.
Miernikiem właściwej opieki nad zwierzętami jest zagwarantowanie pięciu wolności:

  • wolności od głodu i pragnienia,
  • wolności od niewygody (dyskomfortu),
  • wolności od bólu, ran i chorób,
  • wolności od stresu i lęku,
  • wolności wyrażania naturalnych zachowań.

Z uwagi na to, że dobrostan zwierząt odnosi się zarówno do ich zdrowia oraz warunków fizycznych, jak i do samopoczucia psychicznego oraz możliwości wyrażania naturalnych zachowań, kontrola nad przestrzeganiem poziomu dobrostanu powinna być dokonywana w schronisku wspólnie przez behawiorystę i lekarza weterynarii.

Nadzór nad dobrostanem zwierząt w schronisku ze strony behawiorysty dotyczy szczególnie obszaru prawidłowych warunków ich życia, minimalizacji stresu i lęku, a także zapewnienia możliwości realizacji naturalnych zachowań i potrzeb. Realizacja naturalnych zachowań dotyczy w głównej mierze organizacji spacerów w taki sposób, aby psy miały możliwość nie tylko załatwiania potrzeb fizjologicznych, ale także węszenia, eksploracji otoczenia, kontaktów z innymi psami. Dla dobrego samopoczucia psów bardzo istotne są także wybiegi z tzw. wzbogaconym środowiskiem, które umożliwiają psom nie tylko swobodny ruch, ale także zapewniają stymulację umysłową poprzez węszenie i szukanie np. ukrytych smakołyków czy zabawy na różnych przeszkodach polegające na balansowaniu ciałem.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.