Podział bakteryjnych zakażeń układu oddechowego psów i kotów w zależności od lokalizacji procesu chorobowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podział bakteryjnych zakażeń układu oddechowego psów i kotów w zależności od lokalizacji procesu chorobowego

Bakteryjne choroby dróg oddechowych u psów i kotów są istotnym problemem w praktyce lekarsko-weterynaryjnej, zwłaszcza te, które mają charakter przewlekły i nawrotowy. Z klinicznego punktu widzenia ważne jest ustalenie ich etiologii, co w następstwie umożliwi podjęcie odpowiedniej terapii i zastosowanie profilaktyki. By leczenie było skuteczne, obok identyfikacji bakterii odpowiedzialnych za proces chorobowy (przegląd najczęstszych zakażeń bakteryjnych u psów i kotów przedstawiono w poprzednim artykule – WWP 10/2015, s. 60) ważne jest określenie lokalizacji procesu chorobowego.

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie podziału bakteryjnych zakażeń układu oddechowego w zależności od lokalizacji procesu chorobowego.

Bakteryjne zapalenia błony śluzowej

Bakteryjne zapalenia błony śluzowej nosa u psów i kotów notowane są rzadko. Najczęściej nie mają one charakteru zakażeń pierwotnych, raczej wikłają stany patologiczne obejmujące śluzówkę nosa: tła alergicznego, pourazowego, powodowane infekcjami wirusowymi i grzybiczymi, inwazjami pasożytniczymi, obecnością ciał obcych, chorobami zębów, nowotworów. W wielu wypadkach po zadziałaniu na błonę śluzową nosa czynnika uszkadzającego dochodzi do intensywnego, wtórnego namnażania się mikroflory komensalicznej, co z kolei prowadzi do przewlekłego zapalenia nosa (idiopatyczne zapalenie limfocytarno-plazmatyczne, neutrofilowe zapalenie błony śluzowej nosa) (1, 2).

Najczęstszą przyczyną bakteryjnych zapaleń nosa u psów i kotów są gronkowce (3-7) oraz Bordetella bronchiseptica. Wspomniane infekcje przebiegają z objawami kichania, wypływu surowiczego, przechodzącego w śluzowy, a następnie ropny, z otworów nosowych i worka spojówkowego. Wypływ z nosa może zastygać wokół nozdrzy, przyczyniając się do obstrukcji otworów nosowych i rozwoju duszności. Niekiedy może pojawić się krwawienie z nosa. Chore zwierzęta mogą pocierać nos łapami. Przy przewlekłym przebiegu zakażeń bakteryjnych może dochodzić do owrzodzeń skóry...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy