Podsumowanie raportu Choroby dermatologiczne u psów i kotów w Polsce – 2019 - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podsumowanie raportu Choroby dermatologiczne u psów i kotów w Polsce – 2019

W 2019 roku w rankingu popularności rasowej wśród psów – naszych pacjentów – zdecydowanie wygrywają buldogi francuskie. Myślę, że taką tendencję obserwują wszyscy lekarze weterynarii w swoich gabinetach. Rasa ta, jak wiemy, jest predysponowana do niektórych chorób, np. atopowego zapalenia skóry.

W opracowaniu znalazły się opisy predylekcji do chorób skóry najbardziej popularnych ras psów (wspomniane buldogi, owczarki niemieckie, labradory, Yorkshire terriery, West Highland white terriery, American Staffordshire terriery, shih tzu czy boksery).

Podobnie jak z poprzedniego opracowania, z raportu z 2019 r. wynika, że chorobami skóry najczęściej występującymi u naszych pacjentów są problemy alergiczne. U psów jest to głównie atopowe zapalenie skóry (AZS), natomiast u kotów syndrom atopowy (ASK). Porównując częstotliwość tych chorób, zauważamy wzrost AZS u psów (z 28,7% do 37,6%), natomiast u kotów z ASK wzrost z 9,8% aż do 29,7%!

Na pewno mają na to wpływ coraz większa świadomość lekarzy weterynarii, lepsze metody diagnostyczne i możliwości terapeutyczne, chociaż zdajemy sobie sprawę z faktu, że alergie środowiskowe są chorobami cywilizacyjnymi u ludzi i pewnie podobnie jest u zwierząt. Warto zapoznać się z wynikami szczegółowo opracowanymi przez dr n. wet. Małgorzatę Taube oraz dr. n. wet. Zbigniewa Blimke, dotyczącymi alergii. Dopełnieniem tematu jest wnikliwe omówienie zagadnienia świądu u zwierząt opatrzone komentarzem lek. wet. Joanny Karaś-Tęczy.

Świąd jest najczęstszym motywem konsultacji dermatologicznych w naszych gabinetach. Jest bardzo wiele różnych przyczyn jego powstawania. W opracowaniu skupiono się głównie na analizie tych alergicznych. Z kolei lek. wet. Piotr Parys opracował i skomentował zagadnienia dotyczące występowania chorób pasożytniczych skóry u psów i kotów.

Jak wiadomo, to także jedna z podstawowych przyczyn występowania świądu. Budujące są wyniki opracowania wyraźnie pokazujące, że odsetek psów z ektoparazytozami jest niższy niż jeszcze 6 lat temu. Świadczy to na pewno o coraz większej świadomości właścicieli zwierząt, ale także o coraz lepszych możliwościach terapeutycznych, ułatwiających prowadzenie całorocznej profilaktyki przeciwpasożytniczej u naszych pacjentów. Niestety zauważamy wzrost liczby takich problemów diagnozowanych u kotów. Jest to na pewno wyzwanie dla lekarzy weterynarii, aby edukować właścicieli i przekonywać ich do systematycznego stosowania preparatów, które są coraz wygodniejsze w użyciu i skuteczniejsze w działaniu.

W rozdziale analizującym sposoby żywienia naszych podopiecznych raport opracowała dr hab. Iwona Taszkun. Możemy zaobserwować zależności pomiędzy sposobami żywienia zwierząt a występowaniem takich chorób jak alergia czy też nietolerancja pokarmowa. Porównując obecny raport z poprzednim, zauważamy wzrost liczby stosowanych gotowych karm specjalistycznych przez lekarzy weterynarii. Stosowanie diet weterynaryjnych stało się już nieodzownym elementem naszej codziennej pracy z pacjentami dermatologicznymi.

Jeszcze raz zachęcam do zapoznania się z wnikliwymi analizami poszczególnych problemów dermatologicznych. Mam nadzieję, że aktualny raport Choroby dermatologiczne u psów i kotów w Polsce – 2019 będzie przydatny w codziennej praktyce lekarzy weterynarii.

dr hab. Jarosław Popiel, prof. nadzw.
członek PSLWMZ PTNW oraz European Society of Veterinary Dermatology (ESVD)
wykładowca w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.