Podsumowanie raportu Choroby dermatologiczne u psów i kotów w Polsce – 2019 - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podsumowanie raportu Choroby dermatologiczne u psów i kotów w Polsce – 2019

WWP_11-12_20_artykul_promocyjny_PODSUMOWANIE_RAPORTU_CHOROBY_DEMATOLOGICZNE_JAROSLAW_POPIEL

Praca lekarza weterynarii zajmującego się leczeniem małych zwierząt coraz częściej zmusza nas do zawężania swoich zainteresowań zawodowych, czyli specjalizacji w określonej dziedzinie. Podobnie jest z szeroko pojętą dermatologią. Wielu lekarzy pracujących w zespołach chce zajmować się szczególnie tą dziedziną. Mobilizuje to lekarza do pogłębiania swojej wiedzy, natomiast coraz większa grupa ukierunkowanych pacjentów poszerza jego doświadczenie zawodowe.

Raport dermatologiczny na pewno będzie przydatny dla osób zajmujących się dermatologią weterynaryjną, nie tylko specjalistów, ale wszystkich praktykujących lekarzy pracujących z małymi zwierzętami. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie da się pracować w ogólnym gabinecie weterynaryjnym bez przynajmniej podstawowej wiedzy dermatologicznej.

Dane przedstawione w raporcie były zbierane w specjalistycznych lecznicach z różnych rejonów Polski, tak aby mieć pełny obraz problemów dermatologicznych występujących u psów i kotów w całym kraju. Przedstawiono podsumowanie i opracowanie dotyczące głównie problemów alergicznych, ale także ektopasożytniczych czy związanych z żywieniem.

Poszczególne zagadnienia były opracowane przez członków Dermatologicznej Rady Naukowej. Badanie zostało przeprowadzone na bardzo dużej grupie 948 zwierząt (739 psów i 209 kotów). Tak duża grupa zwierząt ujętych w badaniu zwiększa wiarygodność uzyskanych wyników (poprzedni raport z 2013 roku uwzględniał dane uzyskane od 695 zwierząt). Z raportu z 2019 r. wynika, że pacjenci dermatologiczni to przede wszystkim psy (77,7%), koty ciągle jeszcze stanowią mniejszość (22,3%).

Przeglądając szczegółowe opracowanie przygotowane przez lek. wet. Violettę Olender, zorientujemy się w specyfice zróżnicowania rasowego u psów w poszczególnych regionach kraju. Możemy prześledzić występowanie konkretnych chorób skóry, ale także sposoby postępowania właścicieli (żywienie, pielęgnację, przebywanie psa w łóżku właściciela itp.) oraz lekarzy (stosowanie badań dodatkowych czy zalecanie diety specjalistycznej w zależności od regionu Polski).

Ciekawe informacje uważny czytelnik znajdzie w rozdziale opracowanym przez dr n. wet. Dorotę Pomorską-Handwerker, dotyczącym predylekcji rasowych do występowania poszczególnych chorób skóry u psów i kotów. Warto porównać to z danymi z poprzedniego raportu dermatologicznego z 2013 roku; wtedy okaże się, że w ciągu ostatnich 6 lat zmieniła się „moda” na określone rasy psów wśród hodowców i właścicieli.

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.