Pierwsza pomoc dla przytomnych psów i kotów z oparzeniem termicznym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pierwsza pomoc dla przytomnych psów i kotów z oparzeniem termicznym

Transport pacjenta do kliniki

Chociaż przykrywanie poparzonego zwierzęcia kocem (na czas transportu do kliniki) może na pozór wydawać się paradoksalne, to należy pamiętać o tym, że zwierzęta, u których oparzenia pokrywają ponad 20% całkowitej powierzchni ciała (TBSA – total body surface area) (tab. 1), nie są w stanie utrzymać prawidłowej temperatury, przez co stają się niezwykle wrażliwe na wychłodzenie.

Tab. 1. Ocena rozległości oparzeń na podstawie tzw. „reguły dziewiątek” (2)

W przypadku oparzeń kończyn należy rozważyć możliwość transportu zwierzęcia z uniesionymi kończynami, co zmniejszy obrzęk uszkodzonych tkanek.

Według wytycznych Veterinary Committee on Trauma w przypadku gdy udzielenie natychmiastowej opieki lekarsko-weterynaryjnej poparzonemu zwierzęciu nie jest możliwe, a jego transport do kliniki będzie długotrwały, dopuszcza się zastosowanie na ranę preparatu z sulfadiazyną srebra, niepasteryzowanego miodu lub żelu aloesowego (5).

Po trzecie – odpowiednio postępować z pacjentem w warunkach klinicznych

Pacjenta, który uległ oparzeniu, traktuje się jak każdego pacjenta po urazie, czyli najpierw stosuje się u niego protokół postępowania zgodny z zasadami A, B, C (A – airway, B – breathing, C – circulation) bądź według nowych wytycznych: C, A, B, a następnie przeprowadza dokładne oględziny całego ciała. Z uwagi na to, że pacjenci z oparzeniami są szczególnie narażeni na powikłania w postaci zakażeń, a nawet posocznicy, wymagają oni szczególnie rygorystycznego przestrzegania zasad aseptyki i przeprowadzania wszystkich czynności w rękawiczkach.

Ogólne zalecenie chłodzenia poparzonego obszaru ciała polega na polewaniu go chłodną wodą i stosowaniu kompresów z chłodną wodą (przez ok. 30 min przy założeniu, że do urazu doszło w ciągu ostatnich 2 godzin). Chłodne opatrunki są mniej skuteczne w zatrzymywaniu procesu uszkodzenia termicznego niż bezpośrednie polewanie tkanek chłodną wodą. Ponadto, pozostawione zbyt długo, mogą predysponować...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy