Pierwsza pomoc dla przytomnych psów i kotów z oparzeniem termicznym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pierwsza pomoc dla przytomnych psów i kotów z oparzeniem termicznym

Ocena stanu pacjenta i pierwsza pomoc

Należy w pierwszej kolejności powstrzymać uraz termiczny, tj. odsunąć zwierzę od ognia lub źródła ciepła bądź odsunąć źródło ciepła od zwierzęcia.

Trzeba upewnić się, że zwierzę jest bezpiecznie unieruchomione, pamiętając o tym, że stres i ból mogą skłonić zwierzę do agresji, a zatem udzielając pierwszej pomocy, należy mieć na względzie przede wszystkim własne bezpieczeństwo. Zwierzę należy unieruchomić w możliwie najmniej stresujący dla niego sposób i z wykorzystaniem jak najmniejszej siły fizycznej, pozwolić mu przyjąć pozycję, w której czuje się najbardziej komfortowo. Koty i małe psy bezpieczniej jest chwytać przez koc/kurtkę, psom należy nałożyć kaganiec lub jego odpowiednik (wykonany np. z bandaża z apteczki samochodowej), wyjątkiem są sytuacje, gdy pies jest nieprzytomny, ma niedrożne drogi oddechowe, wymiotuje, ma poważny uraz twarzoczaszki bądź występuje u niego duże ryzyko udaru cieplnego. Nie należy chwytać zwierząt w tym miejscu ciała, w którym doszło do oparzenia, ponieważ może to pogłębić uszkodzenia tkanek lub, w przypadku obrażeń kończyn, spowodować tzw. degloving injury, czyli oderwanie się skóry wokół osi kończyny (na podobnej zasadzie, na jakiej dochodzi do zdjęcia rękawiczki) (4-6).

Jeśli prawdopodobne jest, że podwyższona temperatura ciała (np. poparzona tkanka) może powodować dalsze uszkodzenia, powinno się polać ranę dużą ilością chłodnej wody.

Jeżeli nie ma dostępu do wody, należy ugasić płomienie przy pomocy kurtki, koca bądź innego materiału. W sytuacji, gdy tli się lub płonie okrywa włosowa psa/kota, skuteczne może być też przetoczenie zwierzęcia po ziemi.

Konieczna jest ocena:

Czy zwierzę jest przytomne (czy wymaga resuscytacji krążeniowo-oddechowej).Czy zwierzę oddycha (czy jego klatka piersiowa unosi się).Czy zwierzę krwawi.Czy zwierzę jest w stanie się poruszać.Czy zwierzę ma widoczne rany albo złamania.

Kolejną czynnością jest usunięcie wszystkich elementów mogących powo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy