Toksokaroza – niedoceniana inwazja u ludzi i licznych gatunków zwierząt

Toksokaroza – niedoceniana inwazja u ludzi i licznych gatunków zwierząt

Zarażenie prenatalne

Zachodzące w ostatnim trymestrze ciąży wahania poziomu hormonów wywołują uwolnienie larw z tkanek i przenikanie ich do krwiobiegu. Larwy takie przenikają przez barierę łożyskową i zarażają płody, u których do momentu porodu kumulują się w wątrobie. Podobnie zachowują się larwy pochodzące z aktualnych, mających miejsce w trakcie ciąży zarażeń. W momencie porodu larwy L3 wraz z pierwszym oddechem noworodka kontynuują wędrówkę trachealną, by po kilku dniach osiągnąć jelito cienkie. Taka forma zarażenia znacząco skraca okres prepatentny nawet do 3 tygodni. Konsekwencją takiego przebiegu inwazji jest zarażenie prenatalne.

Zarażenie laktogenne

Ma podobną etiologię. Larwy obecne w krwiobiegu, ale również występujące w okolicznych tkankach, przenikają do gruczołów mlekowych i są wydalane z mlekiem. Larwy w mleku pojawiają się w kilka dni po porodzie, osiągając szczyt nasilenia w 2.-3. tygodniu laktacji i są obecne w zmiennej liczbie do końca laktacji. Larwy aktywowane w okresie ciąży i laktacji obejmują tylko część populacji larw hipobiotycznych. Dlatego zarażenia horyzontalne dotyczą szeregu kolejnych ciąż, nawet jeśli nie dochodzi między nimi do występowania zjawiska superinwazji. Zarażenia laktogenne są typowe zarówno dla Toxocara canis jak i Toxocara cati.

Zarażenia wertykalne możliwe są także w przeciwnym kierunku. Jest to zjawisko rzadkie, lecz dość istotne dla suk. Źródłem zarażenia są w tym wypadku zarażone szczenięta w okresie prepatentnym. W tym okresie w ich jelitach obecne są larwy L4 lub formy młodociane (preadult – dawniej określane jako L5). W towarzyszących zaburzeniom przewodu pokarmowego biegunkach lub wymiotach szczenięta mogą je wydalać do otoczenia. Odruch atawistyczny obserwowany u suk, polegający na zjadaniu kału szczeniąt, powoduje, że zarażają się one tymi nietypowymi postaciami inwazyjnymi, które już bez wędrówek dojrzewają w przewodzie pokarmowym suki. W tym wypadku można zasugerować stwierdzenie, że przewód ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy