Spirocerkoza psów – inwazja o potencjale karcynogennym

Spirocerkoza psów – inwazja o potencjale karcynogennym

Pasożytnicze nicienie Spirocerca lupi zaliczane do rzędu Spirurida rodziny Spirocercidae, a według aktualnej taksonomii dostępnej na stronach National Center for Biotechnology Information (NCBI Taxonomy) zostały przeklasyfikowane do rzędu Rhabditida oraz rodziny Thelaziidae. Aktualnie w rodzaju tym opisane są dwa gatunki specyficzne dla psów: lokalizujący się w ścianie przełyku Spirocerca lupi oraz izolowany ze ściany żołądka i sieci lisów rudych Spirocerca vulpis. Najczęściej spotykanym, o największym znaczeniu weterynaryjnym, jest S. lupi. Jest to pasożyt psów, ale gatunek ten odnotowano również u kilku dzikich psowatych, w tym u: lisów rudych (łac. Vulpes vulpes) lisów szarych (łac. Urocyon cinereoargenteus), wilków (łac. C. lupus), kojotów (łac. Canis latrans), wilków grzywiastych (łac. Chrysocyon brachyurus), psów buszowych (łac. Speothos venaticus), szakali złocistych (łac. Canis aureus) i szakali czarnogrzbietych (łac. Canis mesomelas). Ponadto w nielicznych publikacjach bazujących na stwierdzeniu jaj w kale oraz makroskopowej obserwacji robaków w tkankach, ale niepotwierdzonych badaniami molekularnymi, S. lupi był stwierdzony u lemurów i kotów (9, 11, 14).

Morfologia

Dorosłe postaci S. lupi są to krwistoczerwone, dość grube nicienie, samice osiągają długość 54-80 mm, samce: 30-54 mm. Tylny koniec ciała jest spiralnie skręcony, zaopatrzony w skrzydełka ogonowe i brodawki czuciowe. Jaja o wymiarach 30-38 x 11-15 μm zawierają w momencie złożenia w pełni wykształconą larwę (9, 14).

Występowanie

Spirocerca lupi jest gatunkiem kosmopolitycznym, występuje głównie w regionach o ciepłym klimacie, zwłaszcza tropikalnym i subtropikalnym. Najwięcej przypadków spirocerkozy stwierdza się w: Izraelu, Grecji, Turcji, Indiach, Pakistanie, południowych regionach Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Kenii i RPA, przy czym inwazja na niektórych obszarach geograficznych wykazuje wyraźną sezonowość, a większość przypadków diagnozowana jest w chłodnych miesiącach. W I...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy