Parazytozy narządu wzroku zwierząt towarzyszących

Parazytozy narządu wzroku zwierząt towarzyszących

Morfologia/cykl rozwojowy

Dorosłe postaci T. callipaeda to szybko poruszające się białawe, nitkowate nicienie o długości od 7 do 19 mm (samice) i od 5 do 10 mm (samce).

Przy masywnych inwazjach w jednym oku może znajdować się do 100 robaków ocznych, zlokalizowanych w worku spojówkowym, przewodach łzowych, na spojówce pod powiekami, na powierzchni rogówki, pod trzecią powieką. Złożony cykl rozwojowy przebiega z udziałem żywiciela pośredniego, którym w Europie są muszki owocówki Phortica variegata, których samce pożywiają się wydzieliną worka spojówkowego żywicieli ostatecznych.

Larworodne samice T. callipaeda uwalniają larwy pierwszego stadium L1 do płynu łzowego. Sekretofagiczne owady (głównie samce) połykają larwy podczas żerowania. W muszkach następuje rozwój larw do stadium inwazyjnego L3, poprzez dwukrotną linkę. Transfer do żywiciela ostatecznego następuje poprzez końcową część aparatu gębowego owadów podczas żerowania. W płynie łzowym larwy trzeciego stadium przechodzą przez stadium L4 i rozwijają się w dorosłe robaki oczne. Okres prepatentny inwazji wynosi od 3 do 11 tygodni (maksymalnie do 70 dni) w zależności od gatunku żywiciela. Choroba u psów w Europie występuje sezonowo, a jej przypadki są odzwierciedleniem obecności i aktywności żywiciela pośredniego. Dorosłe pasożyty w worku spojówkowym żywiciela mogą utrzymywać się nawet przez rok (okres patentny inwazji około 24 miesiące), co może tłumaczyć występowanie dwóch szczytów choroby na początku i pod koniec lata. Największą aktywność P. variegata wykazują w temperaturze pomiędzy 20-25°C i wilgotności 50-75%. Muszki występują obficie na obszarach, na których uprawiane są owoce w okresie ich zbiorów.

Objawy kliniczne/diagnostyka/leczenie i profilaktyka

Inwazje o niskiej intensywności mogą przebiegać bezobjawowo lub subklinicznie. Pierwsze objawy inwazji występują w trzecim tygodniu od zarażenia. Chorobotwórczość nicieni z rodzaju Thelazia polega na mechanicznym drażnieniu spojówek i ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy