Parazytologia kotów - obserwacje z różnych stron świata
art. sponsorowany

Parazytologia kotów – obserwacje z różnych stron świata

Dodanie nicieni płuc kotów do diagnostyki różnicowej

Podczas dyskusji zwrócono uwagę na nicienie płucne jako na istotne pasożyty, których występowanie u kotów jest prawdopodobnie niewystarczająco rozpoznawane i zbyt rzadko wykrywane. Aelurostrongylus abstrusus (nicień płucny kotów) pozostaje najważniejszym nicieniem pasożytującym w układzie oddechowym kotów. Droga zakażenia przebiega głównie za pośrednictwem żywicieli pośrednich, takich jak ślimaki nagie i ślimaki oskorupione oraz żywicieli paratenicznych, takich jak gryzonie, gady i ptaki (5-7).

Prof. Manuela Schnyder, lider zespołu ds. parazytologii weterynaryjnej w Instytucie Parazytologii Vetsuisse na Uniwersytecie w Zurychu (Szwajcaria):

– Potrzeba, aby praktykujący lekarze weterynarii zwracali większą uwagę na potencjalne zakażenia nicieniem płucnym u kotów. Jego występowanie jest masowo niedoszacowane i coraz częściej okazuje się, że jest istotną przyczyną występowania powikłań, na przykład podczas operacji. Co więcej, objawy kliniczne są czasami błędnie diagnozowane jako astma lub inne choroby, zaś diagnostyka może być utrudniona, ponieważ wydalanie larw wraz z kałem ma charakter okresowy (8).

Prof. Donato Traversa, profesor zwyczajny specjalizujący się w parazytologii weterynaryjnej i chorobach pasożytniczych zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Teramo we Włoszech, potwierdził powyższą opinię i dodatkowo wskazał:

– Musimy zacząć przeprowadzać częstsze badania na obecność tego pasożyta, szczególnie przed zastosowaniem środków znieczulających. Ponadto powinniśmy przeprowadzać więcej badań sekcyjnych zwierząt w celu ustalenia przyczyn śmierci spowodowanej zastosowaniem znieczulenia. Oprócz chorób układu oddechowego A. abstrusus może wywoływać inne poważne problemy, takie jak nadciśnienie płucne i objawy ze strony układu nerwowego, które bez podjęcia szybkiego leczenia mogą powodować śmierć lub długotrwałe obrażenia (8, 9).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy