Inwazje przedstawicieli Capillariidae u mięsożernych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Inwazje przedstawicieli Capillariidae u mięsożernych

Kapilarioza układu oddechowego

Wywoływana jest przez dwa gatunki: Capillaria aerophila (syn. Eucoleus aerophilus) i Capillaria boehmi (syn. Eucoleus boehmi). C. aerophila może pasożytować na różnych gatunkach zwierząt, w tym na: psach, lisach, kotach, borsukach, jeżach, łasicowatych i okazjonalnie na ludziach, podczas gdy C. boehmi charakteryzuje się wąskim zakresem żywicieli, a inwazje występują prawie wyłącznie u psowatych. Oba gatunki zasiedlają układ oddechowy swoich żywicieli, jednak różnią się lokalizacją. Dorosłe postaci C. aerophila (24 mm samce – 32 mm samice) występują pod nabłonkiem oskrzeli i tchawicy, wywołując kapilariozę płuc, natomiast C. boehmi (18 mm samce – 30 mm samice) zasiedla jamę nosową oraz zatoki szczękowe i czołowe, a inwazja określana jest jako kapilarioza nosowa.

Cykl rozwojowy kapilarii układu oddechowego nie jest do końca jasny. Wiadomo, że w przypadku C. aerophila zwierzęta zarażają się poprzez połknięcie inwazyjnych jaj z larwą L1 ze środowiska, niemniej udowodniono, że dżdżownice mogą brać udział w cyklu jako fakultatywni żywiciele pośredni lub żywiciele parateniczni, zwiększając potencjał inwazyjny pasożyta. Rozwój jaj w środowisku zajmuje przeciętnie okres między 5 a 6 tygodni. Z połkniętych jaj w przewodzie pokarmowym wykluwają się larwy pierwszego stadium, a następnie penetrują one ścianę jelita i migrują z krwią do układu oddechowego. Okres prepatentny inwazji trwa około 6 tygodni, po tym czasie w kale stwierdza się jaja pasożyta, które trafiają do układu pokarmowego po pasażu przez nabłonek oskrzeli i przełknięciu przez żywiciela (ryc. 4).

Cykl życiowy C. boehmi jest praktycznie nieznany, ale wiele wskazuje, że może być podobny do C. aerophila. Co ciekawe, podkreśla się możliwe endogenne autoreinwazje ze względu na obecność inwazyjnych jaj z larwą L1 w górnych drogach oddechowych zarażonych psów. Zgodnie z tą hipotezą jaja mogą się rozwijać się do stadium inwazyjnego, nie opuszczając ciała żywiciela, wykluć si...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy