Pacjent brachycefaliczny nie taki straszny, jak go malują - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pacjent brachycefaliczny nie taki straszny, jak go malują

Zaleca się także, aby zwierzę pozostawało zaintubowane tak długo jak tylko jest to możliwe (do momentu, kiedy pojawiają się odruch przełykania i odkasływanie rurki). Z doświadczenia autorki można przytoczyć przypadki buldogów z silnie rozwiniętym syndromem BOAS, kiedy tuż po intubacji zwierzę zaczęło swobodnie oddychać i nie broniło się przed rurką, nawet w momencie odzyskiwania świadomości. Do tego stopnia, że w pełni świadomy pies chodził z rurką dotchawiczą, swobodnie nabierając oddech. Taka sytuacja pozwala nam na zwiększenie bezpieczeństwa oraz stworzenie komfortu oddechowego dla psa.

Warto pamiętać, że zawsze przy zabiegu na tego rodzaju pacjencie powinny znajdować się w naszym zasięgu:
  • dodatkowy zestaw do intubacji,
  • dostęp do linii tlenowej
  • oraz monitor pacjenta.

Ta grupa predysponowana jest do konieczności wykonania zabiegów korekcji BOAS, jest to jedna z częstszych interwencji chirurgicznych u tych psów, nie licząc sterylizacji i kastracji. Niestety życie pokazuje, że dramatycznie wzrasta liczba czworonogów obarczonych tą jednostką chorobową, które aby żyć w komforcie, muszą przejść zabieg. Z doświadczenia autora znane są przypadki, w których kilkutygodniowe szczenięta musiały być korygowane, aby mogły rosnąć i funkcjonować. Najmłodsze szczenię z tą wadą miało niespełna osiem tygodni.

Jest to także grupa psów, która zdecydowanie częściej wymaga pomocy lekarza weterynarii w rozrodzie. W ich wypadku poród rzadko kiedy odbywa się naturalnie, zwykle rozwiązanie ma miejsce za pomocą wykwalifikowanego personelu weterynaryjnego. Samicom z deficytem oddechowym trudno jest rodzić naturalnie duży miot, a zwłaszcza szczenięta o szerokich głowach. Dlatego też wielokrotnie u suk hodowlanych istnieje konieczność interwencji chirurgicznej. W tym miejscu powraca także temat opieki nad pacjentem po zabiegu operacyjnym.

Z racji tego, że obecnie grupa psów krótkoczaszkowych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem jako personel medyczny powinniśmy stanąć na wysokości zadania, zapewniając im jak najlepszą opiekę.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.