Otyłość – w jaki sposób ocenić kondycję ciała u psów i kotów z nadwagą i zwierząt otyłych? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Otyłość – w jaki sposób ocenić kondycję ciała u psów i kotów z nadwagą i zwierząt otyłych?

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka nie tylko społeczeństwo ludzi, ale również i populację zwierząt domowych. Otyłość, w odróżnieniu od nadwagi, definiuje się jako przekroczenie optymalnej masy ciała powyżej 20%. Warto przypomnieć, iż otyłość to choroba związana nie tylko z nadmierną akumulacją tkanki tłuszczowej, ale również mająca cechy choroby zapalnej o charakterze przewlekłym. Statystyka nadwagi i otyłości wśród zwierząt na świecie i w Polsce jest zbliżona. Ostatni raport z przeprowadzonego badania epidemiologicznego w 2009 r. pokazał, iż mamy ok. 29% psów i kotów z nadwagą oraz ok. 10% otyłych psów i 13% otyłych kotów. Pocieszający jest fakt, że spośród przebadanej populacji zwierząt w Polsce aż 55% psów i 49% kotów charakteryzuje się optymalną kondycją (8).

Rozpatrując przyczyny nadwagi i otyłości wśród zwierząt, należy wziąć pod uwagę trzy zazębiające się problemy: środowisko – właściciel, zwierzę oraz karma. Kluczowym elementem jest właściwy dobór zwierzęcia do potrzeb i aktywności właściciela, zgodnie z regułą: aktywny właściciel – aktywny pies, bierny właściciel – mniej aktywny pies lub kot. Niestety bardzo często psy i koty są wybierane według aktualnie panującej „mody” (beagle, labradory), a nie realnych możliwości spełniania potrzeb zwierząt (wysoka aktywność ruchowa, czynny kontakt psa z właścicielem, odpowiednia dieta).

Drugim składnikiem rozwoju nadwagi jest brak kontroli liczby przyjmowanych kalorii. Bardzo rzadko zdarzają się zwierzęta (poza wychodzącymi kotami, które często stołują się u sąsiada), które bez udziału właściciela znajdują dodatkowe źródło energii. Oznacza to, że w 99% przypadków opiekun lub właściciel jest odpowiedzialny za wyżywienie zwierzęcia i podaje zbyt dużo karmy w stosunku do jego zapotrzebowania lub stosuje za dużo przekąsek bądź są one zbyt kaloryczne.

Kolejnym problemem jest przeszacowanie ilości wydatkowanej przez zwierzę energii w stosunku do ilości pobranych kalorii. Na przykład: 10-kilogram...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy