Otyłość psów – cz. 2. Skuteczny program odchudzania psów i postępowanie profilaktyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Otyłość psów – cz. 2. Skuteczny program odchudzania psów i postępowanie profilaktyczne

Program odchudzający polega na ograniczeniu podaży kalorii z jednoczesnym zwiększeniem aktywności ruchowej. Należy jednak pamiętać, że odchudzanie nie może przebiegać zbyt gwałtownie, a powrót do prawidłowej kondycji w zależności od stopnia otyłości zajmuje niekiedy wiele miesięcy. Dlatego skuteczność terapii wymaga od właściciela psa dużych pokładów cierpliwości, zaangażowania i samokontroli. Co więcej, w celu efektywnej utraty masy ciała warto z pomocą lekarza weterynarii lub specjalisty żywienia zwierząt opracować szczegółowy program odchudzania.

Ważenie psa najlepiej wykonywać na każdej wizycie w gabinecie, pozwoli to na kontrolę masy ciała i szybkie działanie w przypadku odnotowania zmian masy ciała. Jeżeli zostanie zaobserwowana zmiana w masie ciała psa > 10% przez okres krótszy niż 6 m-cy, powinno zakładać się chorobę (21). Układając plan odchudzania, obowiązkowo należy zważyć psa na pierwszej wizycie. Kontrola masy ciała podczas odchudzania powinna być wykonana przez właściciela, najlepiej co dwa tygodnie, a prowadzenie dzienniczka odchudzania jest bardzo motywujące, kiedy można obserwować utratę masy ciała.

Co więcej, ważenie powinno odbywać się zawsze o tej samej porze dnia oraz w zależności od wyboru na czczo lub po posiłku. Istotne jest, aby podczas kontroli masy ciała ważenie było przeprowadzane w jednakowych warunkach oraz aby posługiwać się tą samą wagą. Stosowanie się do powyższych wskazówek zwiększa wiarygodność otrzymanych wyników (7). Ważenie może odbywać się w gabinecie przez właściciela, a spacer do lecznicy może okazać się dodatkową formą aktywności fizycznej.

W następnej kolejności należy ocenić kondycję psa. Dokładną zasadę oceny BCS opisano w pierwszej części artykułu Otyłość psów – cz. 1. Przyczyny otyłości i metody oceny kondycji psów (18). Na podstawie określonego BCS można oszacować zawartość tkanki tłuszczowej (tab. 1), którą następnie wykorzystuje się do wyliczania idealnej masy ciała.

Tab.1. Szacowana zawartość t...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy