Rak płaskonabłonkowy lusterka nosowego u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rak płaskonabłonkowy lusterka nosowego u kotów

Objawy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła podział, według którego raka płaskonabłonkowego lusterka nosowego u kotów dzieli się na kolejne stadia, w zależności od zaawansowania i wielkości zmian (tab. 2). W początkowym etapie choroby dochodzi do przerzedzenia futra w okolicy nosa, a skóra staje się zaczerwieniona (Tis). Zmiany te mogą być bardzo subtelne i zostać niezauważone przez właścicieli, dopóki nie ulegną nasileniu. Choroba ma charakter progresywny, z czasem dochodzi do zbierania się wydzieliny w okolicy lusterka nosowego, która formuje się w różnej wielkości strupy, pod którymi tworzą się nadżerki (T1, T2). Tendencja takich zmian do krwawień jest raczej niewielka.

Tab. 2. System oceny stopnia zaawansowania nowotworu dla raka płaskonabłonkowego skóry u kotów (9)

Powstałe zmiany często błędnie rozpoznawane są jako proces o charakterze zapalnym lub następstwo urazów doznanych podczas walk z innymi kotami. Próby leczenia zachowawczego przy użyciu antybiotyków i leków przeciwzapalnych przynoszą krótkotrwałe efekty lub nie przynoszą ich wcale, natomiast proces nowotworowy rozwija się, penetrując do głębszych warstw tkanki podskórnej (T3), naciekając stopniowo chrząstkę, mięśnie oraz kość (T4). Rak płaskonabłonkowy bardzo rzadko daje przerzuty.

Według badań przeprowadzonych na grupie 90 kotów z rakiem płaskonabłonkowym lusterka nosowego, jedynie u sześciu osobników zaobserwowano przerzuty do węzłów chłonnych podżuchwowych, a u jednego również do płuc (15). Mimo że zmiany przerzutowe pojawiają się dopiero w późnym stadium choroby, u każdego pacjenta należy zbadać palpacyjnie obwodowe węzły chłonne i w razie ich powiększenia jest zalecane pobranie biopsji cienkoigłowej w celu weryfikacji obecności przerzutów.

Diagnostyka

Diagnostyka raka płaskonabłonkowego u kotów nie jest trudna. Rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu z właścicielem, badania klinicznego oraz biopsji wycinkowej. Niegojące i długo utrzymujące się zmiany w obrę...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy