Nowotwory gruczołów łojowych skóry psa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowotwory gruczołów łojowych skóry psa

IV. Gruczoły woskowinowe

a. Typy rozrostów niezłośliwych gruczołów woskowinowych

Rozrost prosty gruczołów woskowych o charakterze łagodnym jest często obserwowany u psów w wieku 7-10 lat. Klinicznie manifestuje się w postaci występowania polipowatych, egzofitycznych rozrostów, które często towarzyszą przewlekłemu rozrostowemu zapaleniu skóry przewodu ucha zewnętrznego. Następstwem tego procesu jest rozwój gruczolaka gruczołów woskowinowych.Gruczolak gruczołów woskowinowych. Struktura komórkowa gruczolaka gruczołów woskowinowych przypomina obraz budowy gruczolaka gruczołów apokrynowych. Obserwuje się proliferację tkanki gruczołowej, która może pojawiać się w okolicy śródskórnej przewodu gruczołowego. Cechą charakterystyczną gruczolaka jest obecność wydzieliny o barwie ciemnożółtej, zarówno w świetle gruczołów, jak i w makrofagach obecnych w zrębie gruczolaka.

b. Rozrost złośliwy gruczołów woskowinowych

Rozrost złośliwy gruczołów woskowinowych. Rak gruczołów woskowinowych cechuje się wzrostem naciekowym tkanki guza. Podobnie jak w przypadku innych guzów złośliwych tkanka nowotworu ulega martwicy z powstawaniem owrzodzeń i reakcji zapalnej. Komórki raka cechuje obecność pleomorficznych jąder oraz dużych jąderek. O wysokim stopniu rozrostu tkanki guza świadczy obecność licznych figur podziału mitotycznego.

Podsumowanie

W publikacji przedstawiono typy rozrostów występujących w gruczołach łojowych psa. Jak zawsze w obecności klinicznie obserwowanych zmian chorobowych o charakterze rozrostowym prawidłowe rozpoznanie choroby opiera się wyłącznie o wynik mikroskopowego badania wycinka patologicznie zmienionej tkanki. W pracy, obok klasycznej klasyfikacji tego typu guzów stosowanej w patologii zwierząt, dokonano pewnych modyfikacji w oparciu o klasyfikację tego typu nowotworów obowiązującej w patologii człowieka.

Piśmiennictwo dostępne u autorki.

prof. dr hab. Maria KatkiewiczKatedra Chorób Dużych Zwierząt z KlinikąWydział Medycyny Weterynaryjnej...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy