Metody diagnostyki grasiczaków u królików

Metody diagnostyki grasiczaków u królików

Grasica jest gruczołem otoczonym torebką łącznotkankową, składającym się z płata piersiowego oraz parzystych płatów szyjnych. Jest położona w śródpiersiu doczaszkowym. Dogrzbietowo graniczy z żyłą główną doczaszkową oraz tchawicą. Jest ona silnie wykształcona u płodów i młodych zwierząt. W grasicy dojrzewają limfocyty T, które regulują immunologiczną odpowiedź komórkową (1).

Grasiczaki u królików są coraz częściej spotykanymi, najczęściej niezłośliwymi nowotworami. Wywodzą się z komórek nabłonkowych grasicy, ale w swojej budowie histopatologicznej zawierają również limfocyty. Lokalizują się głównie w przedniej części śródpiersia. Objawy towarzyszące grasiczakom zazwyczaj są nieswoiste i wynikają z ucisku na sąsiednie struktury. Obejmują kaszel, duszność i nietolerancję wysiłkową. Niekiedy dochodzi również do: utraty masy ciała, nadmiernego ślinienia się, posmutnienia, obrzęku głowy, szyi lub kończyn piersiowych. Grasiczakom mogą towarzyszyć zaburzenia związane z rozwojem zespołu paranowotworowego, takie jak: niedokrwistość, trombocytopenia (2, 3), limfocytoza (4, 6), hiperkalcemia (6), złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy (7), zapalenie wielomięśniowe, nowotwory niewywodzące się z grasicy (1) lub zapalenie mięśnia sercowego (3). Grasiczaki mogą dawać przerzuty (7).

Celem pracy było przedstawienie metod diagnostyki grasiczaków u królików – pacjentów Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Obserwacje własne

Materiał badawczy stanowiły dane zawarte w dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Okres, jaki został poddany szczegółowej analizie na potrzeby niniejszej publikacji, obejmował czas od stycznia 2017 r. do grudnia 2023 r. W tym okresie przeprowadzono 73 badania ultrasonograficzne królików z potwierdzonymi grasiczakami śródpiersia.

Objawy kliniczne nowotworów grasicy mogą być wynikiem obecności s...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy