Gruczolakorak trzustki psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Gruczolakorak trzustki psów i kotów

Rokowanie

W przypadku gruczolakoraka trzustki rokowanie jest złe. Związane jest to z:
  • późnym rozpoznaniem choroby, gdy nowotwór jest tak rozwinięty, że nie ma możliwości wykonania zabiegu chirurgicznego,
  • obecnością zmian metastatycznych w wielu narządach oraz
  • brakiem skutecznego leczenia.

Gruczolakorak trzustki u ludzi

Na raka trzustki w Polsce zapada około 7 tys. osób rocznie. Podobnie jak u psów i kotów, wielu pacjentów jest zdiagnozowanych w momencie, kiedy choroba ma już charakter uogólniony i pojawiły się przerzuty. Zarówno u małych zwierząt, jak i u ludzi gruczolakorak trzustki w 75% zlokalizowany jest w głowie trzustki. W początkowym stadium choroby mogą nie występować żadne dolegliwości. Z czasem pojawiają się: bóle brzucha lub pleców, utrata masy ciała, nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka.

W medycynie człowieka leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny, czyli usunięcie chorobowo zmienionej trzustki. Często jednak chory trafia do szpitala w chwili, gdy nie ma już możliwości usunięcia guza w całości. Leczeniem paliatywnym jest wtedy zniszczenie nerwów splotu trzewnego, co powoduje zniesienie bólu, a także zastosowanie zabiegów odbarczających drogi żółciowe i przewód pokarmowy, polegające na połączeniu chirurgicznym dróg żółciowych z jelitem.

Tradycyjna radioterapia ma charakter terapii paliatywnej. Niekiedy stosuje się radioterapię śródoperacyjnie, stosując wysokie dawki promieniowania (5). Chemioterapia (najczęściej paklitaksel lub gemcytabina), stosowana samodzielnie lub w połączeniu z zabiegiem chirurgicznym i radioterapią, ma jedynie poprawić jakość życia chorego i przedłużyć je. Mimo to wciąż mniej niż 5% chorych z rozpoznanym gruczolakorakiem trzustki przeżywa 5 lat (15).

Podsumowanie

W podsumowaniu należy stwierdzić, że gruczolakorak trzustki, choć rzadko występuje, to w większości przypadków kończy się śmiercią zwierzęcia. Związane jest to z faktem, że do chwili obecnej zarówno w medycynie człowieka, jak i medycynie weterynaryjnej nie opracowano skutecznej terapii tego typu nowotworów. Stosowane leczenie chirurgiczne i paliatywne leczenie farmakologiczne niestety tylko na krótki czas poprawiają komfort życia zwierzęcia.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy