Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia zaćmy u psów i kotów. Część II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia zaćmy u psów i kotów. Część II

Ocena stanu ogólnego zwierzęcia

Podczas niej powinno się ocenić, czy zwierzę nie ma innych chorób, które mogą wpłynąć na późniejsze niepowodzenie zabiegu. Pod uwagę należy wziąć:

Ocenę uzębienia: zwierzę borykające się z zapaleniem przyzębia lub znacznym kamieniem nazębnym powinno najpierw przejść terapię mającą na celu wyleczenie problemu oraz zabieg sanacji jamy ustnej, aby nie dopuścić do przenoszenia stanu zapalnego oraz infekcji bakteryjnej na gałkę oczną.Stabilizację wszelkich chorób endokrynologicznych (niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy itp.).Stabilizację cukrzycy. W przypadku tej choroby postępowanie może odbiegać od tego zaproponowanego dla innych chorób endokrynologicznych. Wynika to z dynamiczności postępujących procesów. Jak opisano w poprzedniej części artykułu, zaćma cukrzycowa może rozwinąć się w bardzo szybkim tempie. Jest to związane z przenikaniem coraz większej ilości płynu do wnętrza soczewki, co sprawia, że ulega ona coraz większemu obrzękowi, przybierając formę zaćmy pęczniejącej. Takie zmiany mogą doprowadzić do: rozerwania torebki soczewki, a w konsekwencji ciężkiego stopnia LIU oraz spłycenia komory przedniej i zwężenia kąta tęczówkowo-rogówkowego. W efekcie do spychania tęczówki przez obrzękniętą soczewkę w kierunku rogówki. Zmiany te mogą dodatkowo doprowadzać do jaskry. Dlatego też w przypadku tej choroby powinno się określić dokładnie bilans korzyści i strat zarówno dla pacjenta, jak i narządu wzroku, na którego podstawie ocenia się, jak szybko powinno przystąpić się do przeprowadzenia zabiegu.

Zaawansowana diagnostyka narządu wzroku

Dalsze kroki diagnostyczne podejmuje się po wstępnej kwalifikacji zwierzęcia do zabiegu oraz wyjaśnieniu ze zrozumieniem opiekunowi całej procedury okołozabiegowej.

Kolejne etapy postępowania mają na celu ocenę tylnego odcinka gałki ocznej oraz upewnienie się, czy siatkówka pracuje prawidłowo. W tym celu wykonuje się:

badanie oftalmoskopowe (jeżeli siatkówka jest dost...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.