Symblepharon – odwieczny kłopot okulistyki weterynaryjnej

Symblepharon – odwieczny kłopot okulistyki weterynaryjnej

W infekcji FHV-1 u kotów mogą rozwijać się objawy ze strony górnych dróg oddechowych, takie jak surowicza lub śluzowo-ropna wydzielina z nosa, gorączka, kichanie i objawy oczne: nadmierne wydzielanie łez, brązowawa, gęsta wydzielina z oka, zaczerwienienie spojówek, kurcz powiek i dyskomfort w oku bez reakcji na krople z antybiotykiem (9, 10).

Biomikroskopią lampą szczelinową (Keeler) zazwyczaj stwierdza się obrzęk rogówki, często zniekształcone brzegi powiek i wysunięcie trzeciej powieki w wyniku zrostu spojówki, rogówki i trzeciej powieki. Około 80% kotów ma utajoną infekcję zrębu rogówki lub zwojów trójdzielnych.

Objawy kliniczne mogą nawracać w przypadku reaktywacji i ponownego rozwoju wirusa spowodowanego stresem, np.: wprowadzeniem nowych zwierząt, remontem w domu, pojawieniem się nowych osób w miejscu, gdzie zwierzę mieszka, sytuacjami związanymi z ogólnym znieczuleniem, częstym przyjmowaniem leków, porodem lub lekami, takimi jak kortykosteroidy. Może również prowadzić do pojawiania się martwaka rogówki (sekwestracja zrębu rogówki) czy eozynofilowego zapalenia rogówki, charakterystycznych dla infekcji FHV (8-10).

Symblepharon najczęściej zauważany jest u kociąt i rzadko występuje u dorosłych kotów. Jeśli FHV-1 nie zostanie odpowiednio leczony we wczesnym stadium pierwotnej infekcji, może dojść do trwałego uszkodzenia nabłonka i zrostów, co może zmniejszyć skuteczność leczenia chirurgicznego, umożliwiając częstsze nawroty. W ciężkich zakażeniach FHV-1 indukuje cytolizę i owrzodzenie błony śluzowej spojówki i rogówki (9, 10). Te owrzodzone powierzchnie spojówki i rogówki szybko przylegają do siebie i tworzą symblepharon.

W czasie tworzenia symblepharonu punkt łzowy ulega zatkaniu lub zwężeniu, a system odprowadzania łez jest upośledzony. W zależności od stopnia nasilenia i umiejscowienia symblepharon może powodować problemy z motoryką oczu, wytwarzaniem i rozprowadzeniem łez. Ponadto może dojść do zniekształcenia powiek i częściowej lub całkowi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy