Oddawanie przez koty moczu lub kału poza kuwetą. Rozpoznawanie i postępowanie – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Oddawanie przez koty moczu lub kału poza kuwetą. Rozpoznawanie i postępowanie – cz. I

Trening behawioralny

Trening behawioralny to:

śledzenie kota (założenie dzwoneczka);łagodne przenoszenie kota do kuwety;nagradzanie smakołykiem za wydalanie w kuwecie;gwizdek, rozpylacz z wodą: zaskoczenie kota, przerwanie czynności, łagodne przeniesienie do kuwety;umieszczenie jedzenia w miejscu, które kot sobie upodobał do wydalania;pokrycie okolicy nieprzyjemnym dla kota podłożem, takim jak folia aluminiowa, skórka pomarańczowa;zamknięcie na ograniczonej powierzchni.

Karanie kotów w momencie załatwiania się poza kuwetą prowadzi w najlepszym wypadku do tego, że starannie unikają świadków i wybierają sobie nowe miejsca, z punktu widzenia właściciela równie niepożądane, co poprzednie. Częściej dochodzi do utrzymywania się stałego niepokoju i braku poczucia bezpieczeństwa u zwierzęcia, które w warunkach stresu może uciec się do komunikowania się poprzez znakowanie moczem i/lub kałem, co oczywiście tylko komplikuje obraz kliniczny.

Trening behawioralny ma na celu nauczenie i wzmocnienie zachowania pożądanego. Założenie dzwoneczka pomaga właścicielowi stale kontrolować miejsce pobytu kota. Jeżeli zauważy on, że zwierzę przygotowuje się do wydalania, może przerwać mu to zachowanie, stosując bodziec odwracający uwagę (a nie karzący per se) i wskazać odpowiednie miejsce. Interwencja musi jednak nastąpić w ciągu kilku sekund od rozpoczęcia niepożądanego zachowania, a na pewno nie później niż 20-30 sekund od rozpoczęcia całej sekwencji behawioralnej poprzedzającej moment wydalania (wybór miejsca, wąchanie itp.). Jeżeli uda się doprowadzić do tego, że kot odda mocz (czy kał) w kuwecie, powinien natychmiast otrzymać wzmocnienie w postaci ulubionego smakołyka, podobnie jak za każdym razem, kiedy zrobi to spontanicznie. Jedzenie jest zwykle najsilniejszym dostępnym bodźcem wzmacniającym, przy czym musi być wydane natychmiast (w ciągu 2 sekund) po zachowaniu, które staramy się wzmocnić, w postaci maleńkiego, od razu połykanego kąska.

O ile kot upodobał sobie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy