Nietypowy przebieg ciąży u suk i kotek - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nietypowy przebieg ciąży u suk i kotek

Ciąża jednorożna

Typowa dla mięsożernych ciąża mnoga przebiega zwykle z równomiernym rozłożeniem płodów w rogach macicy, co sprzyja fizjologicznemu przebiegowi porodu, kiedy to mięśnie prawego i lewego rogu macicy kurczą się naprzemiennie, przesuwając płody, podczas gdy po stronie przeciwnej pozostają wiotkie. Sporadycznie zdarza się, że płody lokalizują się w jednym tylko rogu macicy. Może to być skutkiem niesprzyjających warunków do implantacji zarodków lub też zamierania zarodków/płodów w drugim rogu. Przykładem jest przypadek 9-letniej suki boksera, u której podczas owariohisterektomii stwierdzono obecność kilku płodów tylko w jednym rogu macicy (30). Niekiedy takie sytuacje spotyka się podczas zabiegów cięcia cesarskiego, co może wpływać na wybór miejsca przecięcia ściany macicy celem wydobycia płodów.

O ile przy ciąży oburożnej często nacina się macicę w jednym z rogów w pobliżu trzonu (aby z jednego cięcia wydobyć płody z obu rogów), to przy ciąży jednorożnej można wykonać cięcie w połowie długości rogu. Szczególną sytuacją, która warunkuje ciążę jednorożną, jest wykonana wcześniej amputacja jednego rogu macicy (kornuektomia). Operację taką przeprowadza się niekiedy przy miejscowych zmianach w macicy, aby zachować płodność suki (13, 33). Podobny zabieg, zakończony sukcesem, został też wykonany u kotki z powodu zmian w ścianie macicy wskutek jej skrętu. Po operacji kotka była dwukrotnie w ciąży, rodząc kolejno 4 kocięta i 1 kocię (18).

Ciąża bardzo mnoga

Do ciąży bardzo mnogiej częściej dochodzi u zwierząt większych. Także u kotek należących do ras dużych (np. syberyjskich) mioty bywają liczniejsze od przeciętnych, np. 7-9 kociąt (27). Jednak także u kotek lub suk małych, a nawet miniaturowych, czasem liczba płodów jest nadmierna w stosunku do typowej liczebności u danej rasy, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Im liczniejszy jest miot, tym większe mogą być problemy z określeniem ich dokładnej liczby podczas ciąży.

Badanie RTG d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy