Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane u psów i kotów. Cz. I. Koksyby - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane u psów i kotów. Cz. I. Koksyby

Mawakoksyb

Mawakoksyb jest koksybem długo działającym. Jest preferencyjnym inhibitorem COX-2 (26). Lek jest zarejestrowany dla psów w postaci tabletek do rozgryzania i żucia (prep. Trocoxil).

Zastosowanie kliniczne

Wskazaniem do stosowania mawakoksybu jest łagodzenie bólu i leczenie stanów zapalnych związanych z chorobami zwyrodnieniowymi stawów u psów w wieku powyżej 12 miesięcy, w sytuacji gdy wymagane jest leczenie przekraczające okres 1 miesiąca. Ze względu na bardzo długi okres półtrwania mawakoksyb ma nietypowy sposób dawkowania. Jest stosowany doustnie w dawce 2 mg/kg m.c. Odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką wynosi 14 dni, kolejne dawki podaje się w odstępie 1 miesiąca. Cykl leczenia nie powinien przekroczyć 7 podań, czyli 6,5 miesiąca od momentu rozpoczęcia terapii lekiem (19, 24, 32).

Farmakokinetyka

Biodostępność po doustnym podaniu mawakoksybu u psów na czczo wynosi ok. 46%. Pokarm istotnie zwiększa ilość wchłoniętej dawki – przy podaniu leku z pokarmem biodostępność wynosi ok. 87%. Stopień wiązania z białkami wynosi 98%, objętość dystrybucji 1,6 L/kg. Okres półtrwania jest długi i wynosi średnio 16,6 dnia, istnieje jednak dość duże zróżnicowanie osobnicze (9-39 dni) (24, 33). W innych badaniach okres półtrwania wynosił 44 dni, a w pojedynczych przypadkach był dłuższy niż 80 dni (24, 34). Mawakoksyb w bardzo niewielkim stopniu podlega biotransformacji. Jest wydalany głównie w postaci niezmetabolizowanej z kałem (19).

Działania niepożądane

Mawakoksyb jest stosunkowo nowym lekiem, dlatego wiedza na temat jego działań niepożądanych jest niepełna. Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym są zaburzenia ze strony układu pokarmowego (wymioty i biegunka, utrata apetytu). Sporadycznie obserwowano krwawą biegunkę, smoliste stolce, owrzodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego, apatię, pogorszenie nerkowych parametrów biochemicznych oraz zaburzoną czynność nerek. W rzadkich wypadkach te działania niepożądane mogą być śmiertelne....

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy