Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane u psów i kotów. Cz. I. Koksyby - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane u psów i kotów. Cz. I. Koksyby

Firokoksyb

Firokoksyb jest selektywnym inhibitorem COX-2, wprowadzonym do stosowania u psów i koni. Dla psów jest zarejestrowany w postaci tabletek do żucia (prep. Previcox).

Zastosowanie kliniczne

Wskazaniem do stosowania firokoksybu u psów jest łagodzenie bólu i stanu zapalnego powstałych w wyniku zapalenia kości i stawów, operacji tkanek miękkich, ortopedycznych i stomatologicznych. Lek jest stosowany u psów w dawce 5 mg/kg/m.c. raz dziennie, doustnie (19, 24, 29). Przy zapaleniach kostno-stawowych czas trwania leczenia zależy od obserwowanej reakcji pacjenta na lek. Badania terenowe trwały nie dłużej niż 90 dni, dlatego przewlekłe stosowanie leku należy prowadzić z ostrożnością i pod stałym nadzorem lekarza weterynarii. W przypadku łagodzenia bólu pooperacyjnego zaleca się stosowanie do 3 dni (29).

Wykazano również, że firokoksyb u psów wykazuje działanie przeciwnowotworowe oraz istotnie nasila działanie cisplatyny. Dlatego też może być stosowany w tzw. leczeniu wspomagającym raka pęcherza moczowego (30). Firokoksyb nie jest zarejestrowany do stosowania u kotów. Wykazano jednak skuteczność jego działania u kotów w eksperymentalnie wywołanej gorączce po jednorazowym doustnym podaniu w dawkach 0,75-3 mg/kg m.c. (31). Proponowana dawka do stosowania u kotów to 1,5 mg/kg m.c., jednorazowo, doustnie. Nie wykonano badań nad bezpieczeństwem dłuższego stosowania leku u tego gatunku (19).

Farmakokinetyka

U psów biodostępność firokoksybu po podaniu doustnym wynosi ok. 38%. Pokarm opóźnia wchłanianie, ale nie wpływa na ilość wchłoniętej dawki leku (maksymalne stężenie leku pojawia się po 1 godz. przy podaniu na czczo, a po 5 godz. w przypadku gdy pacjent jest najedzony). Stopień wiązania z białkami wynosi 96%, objętość dystrybucji – 3 L/kg, okres półtrwania – 6-8 godz. Firokoksyb i jego metabolity są wydalane przede wszystkim z żółcią i kałem (24). Istnieją nieliczne opracowania dotyczące właściwości farmakokinetycznych u kotów: biodostępność po pod...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy