Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane u psów i kotów. Cz. I. Koksyby - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane u psów i kotów. Cz. I. Koksyby

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są grupą leków często wykorzystywaną w codziennej praktyce weterynaryjnej. Służą znoszeniu bólu, gorączki oraz zwalczają stan zapalny towarzyszący różnym stanom chorobowym. Ze względu na obszerność tematu i różnorodność leków należących do tej grupy zostaną one omówione w kilku częściach. Pierwszy artykuł jest poświęcony najnowszej generacji NLPZ – koksybom.

Główny mechanizm działania NLPZ polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy (COX) w komórkach różnych narządów. Cyklooksygenaza jest enzymem konwertującym kwas arachidonowy do prostanoidów: prostaglandyn, będących podstawowymi mediatorami zapalenia, a także tromboksanów. Do dziś odkryto trzy izoformy tego enzymu: COX-1, COX-2 oraz COX-3, przy czym poznany mechanizm działania NLPZ związany jest głównie z hamowaniem aktywności COX-1 i COX-2. Forma COX-1 uważana jest za konstytutywną, wpływającą na utrzymanie homeostazy organizmu.

Obecna jest w komórkach narządów, gdzie prostanoidy pełnią funkcje fizjologiczne, jak np. w komórkach błony śluzowej żołądka i jelit (działanie ochronne prostaglandyn), śródbłonku naczyń (działanie rozszerzające naczynia krwionośne i antyagregacyjne prostacykliny), płytkach krwi (działanie proagregacyjne tromboksanów). Z kolei COX-2 to przede wszystkim forma enzymu indukowana, której ekspresja nasilona jest w tkankach objętych procesem zapalnym czy nowotworowym. Jednakże w niektórych tkankach COX-2 pełni także funkcję enzymu konstytutywnego, np. w śródbłonku naczyń, w nerkach (1-3). Natomiast COX-3 to enzym obecny w ośrodkowym układzie nerwowym, biorący udział w powstawaniu odczucia bólu i gorączki, hamowany m.in. przez paracetamol (4).

Dla NLPZ, w zależności od wpływu na poszczególne izoenzymy COX, można zaproponować podział na trzy generacje (5-8):

nieselektywne inhibitory COX-1 i COX-2 – klasyczne NLPZ, z podgrupami:

podgrupa preferencyjnych inhibitorów COX-1 (np. kwas acetylosalicylowy, indometacyna),
podgrupa leków hamu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy