Żywienie psów i kotów w stanach krytycznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów i kotów w stanach krytycznych

W przypadku kotów będących w stanach krytycznych dodatkowo należy uzupełnić dwa aminokwasy: argininę i taurynę. Arginina uczestniczy w kluczowych szlakach metabolicznych i jest istotnym elementem cyklu mocznikowego. Jej niedobór zaburza prawidłowy przebieg tego cyklu i w krótkim czasie prowadzi do hiperamonemii. Dodatkowo uczestniczy w produkcji poliamin, mających wpływ na wzrost i różnicowanie się komórek. Wykazano także, iż arginina zwiększa stężenie tlenku azotu (NO) oraz wzmacnia odporność komórkową (6). Tauryna natomiast jest podstawowym niezbędnym dla kotów aminokwasem.

U kotów rosnących uczestniczy przede wszystkim w rozwoju siatkówki, u dorosłych – w prawidłowym funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Jej niedobór może prowadzić między innymi do centralnej degeneracji siatkówki i kardiomiopatii rozstrzeniowej, zaburzeń w rozrodzie oraz dysfunkcji trawiennych czy anomalii w przekazie impulsów nerwowych. Preparaty zawierające te aminokwasy oraz witaminy i składniki mineralne to głównie BB & Recovery Balance proszek 2000 g, Vetfood, stosowany zarówno u kotów, jak i u psów; Aptus Reconvalescent Dog pasta 100 g, Orion Pharma, koncentrat w paście, wykorzystywany w żywieniu psów w sytuacjach krytycznych oraz przy zaburzeniach apetytu; Aptus Reconvalescent Cat pasta 60 g, Orion Pharma, stosowany w sytuacjach krytycznych u kotów.

W przypadku diety zwierząt będących w stanie krytycznym bardzo ważne jest zbilansowanie zawartości związków mineralnych i witamin (6).

Kluczowymi składnikami mineralnymi są: fosfor, sód, potas, chlor i cynk. Niemniej ważne jest uzupełnienie witamin z grupy B, które należą do rozpuszczalnych w wodzie i dlatego szczególnie łatwo dochodzi do ich niedoborów, szczególnie u zwierząt kachektycznych ze wzmożoną diurezą, np. w cukrzycy czy przewlekłej niewydolności nerek. U zwierząt leczonych stacjonarnie przez dłuższy czas, mających przewlekłą biegunkę i nieprzyjmujących doustnie pokarmu zalecany jest dodatek witaminy B12.

Witamina ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy