Wybrane kardiologiczne stany nagłe u psów i kotów – co lekarz pierwszego kontaktu powinien wiedzieć?

Wybrane kardiologiczne stany nagłe u psów i kotów – co lekarz pierwszego kontaktu powinien wiedzieć?

Metody diagnostyczne w kardiologicznych stanach nagłych

W przypadkach nagłych stanów kardiologicznych u psów i kotów wybór odpowiedniej metody diagnostycznej jest kluczowy dla skutecznej interwencji i minimalizacji ryzyka śmierci. Coraz częściej rezygnuje się z badania RTG, ponieważ układanie zwierzęcia na boku może prowadzić do nasilenia zagrażającej życiu duszności (zwłaszcza u kotów). W takich sytuacjach obecnie zaleca się stosowanie USG w protokole FAST (ang. focused assessment with sonography for trauma) ze względu na:

a) brak konieczności manipulacji pozycją pacjenta (zwierzę może pozostać w pozycji ułatwiającej mu oddychanie – stojącej lub siedzącej),b) pominięcie golenia, c) możliwość stałej podaży tlenu ogranicza do minimum możliwość wystąpienia dodatkowych stresorów.

Ponadto metoda ta pozwala ocenić narządy klatki piersiowej w czasie rzeczywistym, co jest istotne dla natychmiastowego podjęcia odpowiednich działań terapeutycznych. Na wspomniane wyżej badanie RTG można zdecydować się po ustabilizowaniu stanu pacjenta (10).

W ramach ultrasonografii FAST porównujemy obrazy z obu stron klatki piersiowej uzyskane dzięki takim metodom jak T-FAST, Vet Blue i C-FAST. Wszystkie wymienione techniki są ze sobą powiązane i często stosowane razem w celu uzyskania kompleksowego obrazu stanu pacjenta. Warto jednak podkreślić, że docelowo każda z nich ma swoje specyficzne zastosowania i obszary koncentracji (11). Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę wspomnianych technik ultrasonografii w protokole FAST.

T-FAST (ang. thoracic FAST) jest to technika pozwalająca na ocenę, czy w obrębie klatki piersiowej, a ściślej mówiąc, w jamie opłucnowej i worku osierdziowym, znajduje się ewentualny wolny płyn (wodopiersie lub wodoosiedzie) lub gaz wskazujący na pneumothorax/pneumopericardium. W celu wykrycia powietrza na obszarze jamy opłucnej należy obustronnie przyłożyć głowicę grzbietowo-brzusznie wzdłuż klatki piersiowej, między VII a IX p.m. U pacjenta ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy