Nagłe przypadki w okulistyce weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nagłe przypadki w okulistyce weterynaryjnej

Tępy uraz gałki ocznej

Do tego rodzaju urazów zaliczamy stłuczenie i wstrząśnienie gałki ocznej. Stłuczenie to bezpośredni kontakt czynnika wywołującego uraz z gałką (np. uderzenie oka piłką), a wstrząśnienie jest wtedy, gdy urazowi ulegają tkanki okoliczne, a tylko siła urazu przeniesiona jest na tkanki oka (np. uderzenie/kopnięcie w głowę). W obu przypadkach powstająca pourazowo fala uderzeniowa ma tutaj największe destrukcyjne działanie na gałkę oczną. Działanie to najbardziej widoczne jest na granicy pomiędzy tkankami o różnych właściwościach fizycznych. Najbardziej widoczne to jest w kącie tęczówkowo-rogówkowym, gdzie tkanka łączna rogówki i twardówki styka się z miękką strukturą naczyniową tęczówki i ciała rzęskowego. Fala uderzeniowa może zatem spowodować oderwanie tęczówki i krwotok z ciała rzęskowego, pęknięcie nabłonka tylnego rogówki i jej obrzęk, odwarstwienie siatkówki i krwotok z naczyniówki, przerwanie obwódki rzęskowej i zwichnięcie soczewki.

Zawsze powinniśmy zatem pamiętać, że zewnętrzny uraz oka, nawet taki, który nie powoduje jego perforacji, może wywołać olbrzymie obrażenia wewnątrzgałkowe, które prowadzą najczęściej do wymagającego agresywnego leczenia zapalenia błony naczyniowej (1).Stąd postępowanie po stwierdzeniu stłuczenia lub wstrząśnienia gałki ocznej powinno być następujące:

Przede wszystkim należy wykonać pełne badanie stanu ogólnego zwierzęcia i w przypadku stwierdzenia innych urazów zagrażających życiu – najpierw skupić się na ich leczeniu. Następnie wykonać pełne badanie okulistyczne plus ewentualne badania dodatkowe, jak RTG czaszki i/lub USG oka i jego okolicy. Dokładnie ocenić stan rogówki, położenie soczewki i siatkówki oraz czy nie ma krwotoku wewnątrzgałkowego.Zaordynować następujące leczenie: ogólnoustrojowo leki przeciwzapalne (glikokortykosteroidy) i antybiotyki; miejscowo atropinę, antybiotyki, kortykosteroidy (jeśli nie ma uszkodzenia rogówki), NSAID (jeśli jest uszkodzenie rogówki) oraz sztuczne łzy.Pacjen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy