Nadciśnienie płucne u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nadciśnienie płucne u psów i kotów

W oparciu o przebieg patofizjologiczny nadciśnienia płucnego u ludzi przyjęła się następująca klasyfikacja (3):

tętnicze nadciśnienie płucne,nadciśnienie płucne wtórne do lewostronnej choroby serca,nadciśnienie płucne związane z chorobami płuc i/lub hipoksemią,oraz nadciśnienie płucne związane z chorobą zakrzepową i/lub zatorową.

Najogólniej można stwierdzić, że przyczynami nadciśnienia płucnego mogą być choroby serca lub choroby płuc. Stwierdzono, że u psów najczęściej nadciśnienie płucne wynika z lewostronnej choroby serca (3). Najczęściej jest ono wynikiem przewlekłej zwyrodnieniowej choroby zastawki dwudzielnej (endokardiozy).

W tym przypadku nadciśnienie płucne występuje na skutek przewlekłego wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku (4, 5). Choroby prowadzące do niewydolności lewokomorowej powodują przewlekły wzrost ciśnienia rozkurczowego lewego przedsionka, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w żylnych naczyniach płucnych, a to jest przyczyną wzrostu ciśnienia w tętnicy płucnej (1).

Kolejną sercową przyczyną nadciśnienia płucnego jest grupa wad wrodzonych serca, w przebiegu których występuje przeciek lewo-prawy.

Do chorób takich należą:

ubytek w przegrodzie międzykomorowej, ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej, a także przetrwały przewód tętniczy (1, 6, 7).

W przebiegu tych chorób dochodzi do przeciążenia krążenia tętniczego w płucach na skutek przecieku lewo-prawego, ale może występować równocześnie zastoinowa niewydolność lewostronna związana z nadciśnieniem żylnym w płucach.

Choroby te mogą prowadzić do rozwoju zespołu Eisenmengera, w przebiegu którego, na skutek przecieku lewo-prawego i rozwoju ciężkiego nadciśnienia płucnego, dochodzi do odwrócenia przecieku i centralnej sinicy (2, 8). Przyczyną nadciśnienia płucnego może być również zmiana w składzie krwi, która wpływa na zmianę hematokrytu. Przykładem takiego zaburzenia jest policytemia, która może towarzyszyć tetralogii Fallota (1).

Zmiany w naczyniach płucnych, p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy