Na co zwrócić uwagę przy zakupie mikroskopu? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mikroskopu?

Mechanika

Na mechanikę mikroskopu składają się głównie: mechanizm ostrości makro/mikro i mechanizm ruchu stolika.Mechanizm makro/mikro w mikroskopie klasy laboratoryjnej jest mechanizmem współosiowym, o dokładności nie mniejszej niż 0,002 mm, z możliwością regulacji ciężkości ruchu śruby makro, a nierzadko również z blokadą położenia stolika. Rozwiązania bazujące na rozdzielonych na osobne pokrętła śrubach makro i mikro charakteryzują rozwiązania szkolne.

Mechanizm ruchu stolika – standardem jest tutaj stosowanie przesuwu x/y, ze współosiowymi pokrętłami ruchu umieszczonymi poniżej linii stolika.

W konstrukcjach szkolnych stosowane są nakładki krzyżowe, niezbyt ergonomiczne i mało dokładne w pracy.

Tor wizyjny

Umożliwia montaż urządzenia fotorejestrującego (najczęściej kamery) na mikroskopie. Jest to element często niedoceniany, traktowany jako zbędny, niepotrzebnie podnoszący koszty urządzenia.

Zakup mikroskopu bez toru wizyjnego to ślepa uliczka – nierzadko po roku – dwóch pojawia się potrzeba zamontowania kamery na mikroskopie i przy braku toru wizyjnego pozostają tylko dwie ścieżki – wymiana głowicy (zazwyczaj kosztowna, o ile w ogóle jest taka możliwość) lub każdorazowe montowanie kamery zamiast jednego z okularów (czasochłonne i zdecydowanie nieergonomiczne).

Kamera

Pozwala na rejestrację zdjęć oraz sekwencji wideo z prowadzonych obserwacji, co z kolei umożliwia konsultacje między praktykami, tworzenie własnego archiwum przypadków oraz – coraz częściej – prezentację problemu dla klienta.

Spośród szeregu dostępnych na rynku kamer warto wybierać te o rozdzielczości min. 3 megapikseli lub wyższej (najtańsze kamery o rozdzielczości 1,3 megapiksela nie zagwarantują odpowiedniej jakości rejestrowanego obrazu). Należy zwrócić uwagę na załączane oprogramowanie – czy oferuje ono coś więcej niż tylko rejestrację obrazu – np. wykonywanie pomiarów, wstawianie etykiet tekstowych, tworzenie dużych obrazów z połączenia kilku mniejszych (tzw. ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy