Zmiany prawa na rynku weterynaryjnym - co przyniósł rok 2023?

Zmiany prawa na rynku weterynaryjnym – co przyniósł rok 2023?

Przyszłe kierunki zmian prawa europejskiego

Działania organów na poziomie europejskim pozwalają także na określenie przyszłych i potencjalnych zmian legislacyjnych. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że prawo europejskie ma swoje odzwierciedlenie w przepisach krajowych lub, jak w przypadku rozporządzeń unijnych, jest bezpośrednio stosowane.

Sztuczna inteligencja

Jednym z najważniejszych dążeń prawa europejskiego jest wykorzystanie AI na rynku leków. 19 lipca 2023 r. EMA opublikowała oświadczenie dotyczące projektu dokumentu na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w celu wspierania, opracowywania i wykorzystywania leków stosowanych u ludzi oraz leków weterynaryjnych. Celem dokumentu jest otwarcie debaty na temat wykorzystania sztucznej inteligencji do wspierania bezpieczeństwa i efektywności na każdym etapie cyklu „życia” produktów leczniczych i weterynaryjnych produktów leczniczych – od ich opracowania, przez dopuszczenie do obrotu, aż po zastosowanie terapeutyczne.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji jest coraz częstszym zjawiskiem w przypadku leczenia ludzi bądź w przypadku wspomagania bieżącej pracy lekarzy i personelu pomagającego lekarzowi (od działań administracyjnych, aż po kontakt z pacjentem). Nie ulega wątpliwości, że w wielu przypadkach rozwiązania już funkcjonujące w leczeniu ludzi będzie można zaimplementować w leczeniu zwierząt. Pragniemy zatem zwrócić Państwa uwagę na zmiany prawa europejskiego w tejże perspektywie – w tym będące w trakcie procesu legislacyjnego rozporządzenie o sztucznej inteligencji (tzw. AI Act) (5), które zakresem obowiązywania obejmie najpewniej również sektor weterynaryjny.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy