Zarządzanie portfelem praktyki weterynaryjnej – rozumienie liczb, pojęć ekonomicznych i finansowe aspekty działalności

Zarządzanie portfelem praktyki weterynaryjnej – rozumienie liczb, pojęć ekonomicznych i finansowe aspekty działalności

Odwrócona krzywa Dunninga-Krugera jako ekonomiczny żywot praktyki weterynaryjnej

Czym jest wspomniana krzywa? Psychologowie Justin Kruger i David Dunning z Uniwersytetu Cornella w 1999 roku przeprowadzili badania pokazujące, że osoby, które uzyskały najgorsze wyniki w testach, były najbardziej skłonne do przeceniania swoich umiejętności. Opisane przez nich zjawisko od wielu już lat jest metaforą zarówno modną i nośną, jak i przydatną.

Fenomen ten można zobrazować w postaci krzywej, która ilustruje, jak wraz z nabywaniem wiedzy i doświadczenia zmienia się postrzeganie własnych umiejętności. Na początku, przy niskim poziomie wiedzy, występuje wysoka pewność siebie (tzw. „mount stupid”), potem w miarę zdobywania większej wiedzy następuje spadek pewności siebie (tzw. „valley of despair”), aż w końcu, po osiągnięciu odpowiedniego poziomu doświadczenia, postrzeganie umiejętności stabilizuje się na poziomie rzeczywistym (tzw. „plateau of sustainability”).

Efekt Dunninga-Krugera ma istotne znaczenie w kontekście prowadzenia praktyki weterynaryjnej, wpływa na zarówno decyzje menedżerskie, jak i interakcje z klientami. Oto kluczowe aspekty, które ilustrują, jak to zjawisko może się manifestować:

Przecenianie umiejętności

Menedżerowie i właściciele praktyk weterynaryjnych z ograniczoną wiedzą mogą przeceniać swoje umiejętności w zakresie zarządzania, co prowadzi do podejmowania niewłaściwych decyzji strategicznych. Na przykład mogą ignorować potrzebę konsultacji w dziedzinach, w których sami nie mają wystarczającej wiedzy, co może skutkować nieefektywnym zarządzaniem praktyką oraz niezadowoleniem klientów.

Zaniżanie kompetencji

Z drugiej strony, wykwalifikowani lekarze weterynarii mogą nie doceniać swoich umiejętności, co może prowadzić do unikania sukcesów (tzw. prokrastynacja w wetpraktyce) lub podejmowania nowych wyzwań. Taka postawa może ograniczać rozwój praktyki, ponieważ utalentowane osoby mogą nie wykorzystywać w pełni swojego potencjału.

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2805 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy