Zarządzanie portfelem praktyki weterynaryjnej – rozumienie liczb, pojęć ekonomicznych i finansowe aspekty działalności

Zarządzanie portfelem praktyki weterynaryjnej – rozumienie liczb, pojęć ekonomicznych i finansowe aspekty działalności

Dochodowa praktyka – obszary, o których należy pamiętać

W trakcie poszukiwania metafory/wizualizacji do głównego nurtu artykułu wpadliśmy na pomysł niniejszego zobrazowania zagadnienia i wyzwania: Kształtowanie/Żywot/Trwanie praktyki weterynaryjnej jest bardzo zbliżone i przypomina wręcz cykl życia produktu wprowadzanego do obrotu. Jak wyglądają analogie i różnice?

Założenie wetpraktyki i koszty początkowe to jak etap wprowadzania na rynek. Rosną koszty prowadzenia działalności – czyli rozkwit już wprowadzonego produktu – i pojawia się odpowiedź na przewrotne pytanie: ile ma być wart produkt, kiedy kończy swój żywot, to znaczy, na nasze wetpotrzeby, wtedy, kiedy praktyka osiąga pełną biznesową dojrzałość.

Otwórzmy klamrę, którą na końcu artykułu nieco przewrotnie domkniemy. Co należy uczynić, by w ogóle myśleć i mówić o dochodzie (pamiętajmy o uwspólnieniu słownika ekonomicznego i wskazówkach z poprzednich artykułów – nie, nie mamy na myśli przychodu – w przypadku przychodu nie musimy czynić tak długiej listy).

1. Planowanie i zakładanie praktyki: pierwszym krokiem w cyklu życia praktyki weterynaryjnej jest dokładne zaplanowanie i założenie zakładu leczniczego. Wymaga to wyboru rodzaju działalności zgodnie z regulacjami (linia wyboista gabinet – klinika) oraz wyboru formy prawnej rozumianej najczęściej jako wybór z zakresu: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, komandytowa i wreszcie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zarówno wybór rodzaju działalności, jak i forma prawna nie mogą być przypadkowe i powinny zależeć od zakresu usług i posiadanych zasobów. Znane są i potężne kliniki posadowione jako jednoosobowe działalności, i gabinety konstytuowane jako spółki z o.o. sp. k., niemniej możemy w tym zakresie przyjąć prawidłowość, że najmniej zaawansowanemu rodzajowi działalności towarzyszy najmniej zaawansowana forma prawna.

2. Opracowanie planu biznesowego i uzyskiwanie odpowiednich zezwoleń: kluczowe jest stworzenie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy