Lęk przed burzą u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Lęk przed burzą u psów

Pies, zwierzę udomowione, uległ ewolucji na tyle, że dziś z jego posiadania czerpiemy wiele korzyści. Jednakże często zdarza się, że kiedy to pies potrzebuje pomocy, właściciel nie potrafi sobie poradzić z dręczącym psa problemem takim jak lęk. W związku z tym wielu klientów praktyk weterynaryjnych zgłasza się z powodu lęków u psów, spośród których najczęstszy przypadek stanowi lęk przed burzą.

Podłoża lęku

Psi słuch jest ekstremalnie wyczulony w porównaniu do człowieka w zakresie odbioru natężenia i częstotliwości dźwięku.

Człowiek słyszy dźwięki z zakresu od 63 do 23 000 herców, zaś pies jest w stanie usłyszeć dźwięki oscylujące od 67 do 45 000 herców (4).

Lęk przed dźwiękami

Lęk wobec zjawiska nieożywionego, jakim jest burza, należy do kategorii „lęków przed dźwiękami”. Podczas burzy do psa dociera cały wachlarz przerażających dźwięków, z których główne stanowią: uderzenia gromu, wiatr, deszcz. Niekiedy lęk uruchomić może widok pociemniałego nieba. Nadwrażliwość na dźwięki jest osobniczo zmienna i może mieć podłoże zdrowotne, związane z wyjątkowo słabym słuchem bądź też słuchem bardzo wyostrzonym (1).

Negatywne skojarzenie

Istnieje także założenie, że burza stanowi bodziec neutralny, który pies skojarzył z innym, negatywnym wydarzeniem, które odbyło się podczas wyładowania atmosferycznego (1). Obawa przed wyładowaniami atmosferycznymi i wszystkimi elementami towarzyszącymi temu zjawisku jest naturalna u każdego ssaka.

Elektryczność statyczna

Innym rodzajem podłoża lęku przed burzą jest elektryczność statyczna, oddziałująca na psa.

Prof. DVM Nicholas Dodman wykonał doświadczenie przy użyciu generatora Van de Graffa, umieszczając psa w klatce Faradaya. Wyniki doświadczenia potwierdziły wpływ fal elektrostatycznych na narastanie lęku psa (1).

Genetyka i inne uwarunkowania

Uwarunkowania genetyczne odgrywają bardzo istotną rolę w występowaniu lęku przed burzą u czworonogów. Prawdopodobieństwo wystąpienia fobii dźwiękowych u os...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy