Leczenie ropni okołowierzchołkowych u zwierząt mięsożernych

Leczenie ropni okołowierzchołkowych u zwierząt mięsożernych

Wpływ chorób przyzębia na odległe narządy

Skutki ogólnoustrojowe związane z chorobami przyzębia są dobrze udokumentowane u ludzi. Badania na ludziach wykazały związek między chorobą przyzębia a: cukrzycą, chorobą płuc, chorobami serca, niską masą urodzeniową płodu, wczesnym porodem i innymi. Badania w dziedzinie medycyny weterynaryjnej wciąż trwają. W wielu przeprowadzonych już badaniach u psów został udowodniony ogólnoustrojowy wpływ chorób przyzębia. Na skutek bakteriemii oraz przy spadku odporności dochodzi do uszkodzenia i dysfunkcji narządów takich jak: mięsień sercowy, nerki czy wątroba. W wyniku przewlekłej bakteriemii następuje odkładanie się kompleksów immunologicznych w nerkach, które powodują rozwój kłębuszkowego zapalenia nerek (glomerulonephritis). Teoria mówi, że bakterie i mediatory zapalne z zakażonych tkanek jamy ustnej wchodzą do krwiobiegu (7).

Diagnostyka

Diagnostyka torbieli zębopochodnych, jest metodą z wyboru. Zaraz obok badania klinicznego jest badanie radiologiczne ze względu na znaczną resorpcję kości, powodującą charakterystyczny obraz na zdjęciach RTG lub użycie klasycznej rentgenografii ze względu na ograniczenia w postaci obrazu dwuwymiarowego oraz nakładania się na siebie cieni nie zawsze uwidacznia zasięg zmian. Pełną diagnozę można postawić śródoperacyjnie. Zastosowanie nowoczesnej techniki obrazowania, jaką jest stomatologiczna tomografia komputerowa, umożliwiło dokładniejszą ocenę patologii, a co za tym idzie, lepsze przygotowanie się do zabiegu, ustalenie stopnia zaawansowania choroby (6).

Postępowanie lecznicze

Pierwszą czynnością przy diagnostyce tej jednostki chorobowej jest przeprowadzenie badania klinicznego, badania stomatologicznego i radiologicznego u pacjenta znieczulonego.

Ropnie okołowierzchołkowe stanowią przyczynę komplikacji zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych, stąd ważne jest wdrożenie odpowiedniej terapii. Polega ona na usunięciu operacyjnie chorego zęba lub zębów (ekstrakcja). W pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy