Przyczyny krwawień z dróg rodnych u suk i kotek. Diagnostyka różnicowa oraz metody terapii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przyczyny krwawień z dróg rodnych u suk i kotek. Diagnostyka różnicowa oraz metody terapii

Poród i okres poporodowy (partus i puerperium)

U suk na krótko przed rozpoczęciem wypierania płodu (do 2 godzin) pojawia się zielonkawy wypływ mogący zawierać domieszkę krwi (4, 5). Wypływ ten powstaje w wyniku oddzielenia się łożyska, zawiera on pigment – uterowerdynę, pochodzącą z brzegów łożyska popręgowego. Ilość wypływu i znajdującej się w nim krwi powinna być niewielka.

Od momentu wyparcia płodów do około 2-3 dni po porodzie wypływ z dróg rodnych jest dość obfity i ma kolor czerwony. W trakcie pierwszego tygodnia jego ilość ulega zmniejszeniu, barwa staje się czerwonobrązowa, a konsystencja zagęszcza się. Skąpy, jasnoczerwony wypływ bywa widoczny jeszcze przez około 4 tygodnie. Jeśli okres ten wydłuża się, może to świadczyć o opóźnionej inwolucji miejsc przyczepu łożysk (1, 5). Schorzenie to zostało omówione poniżej. Należy pamiętać, że ciąża oraz poród suki wiążą się dla większości niedoświadczonych właścicieli z olbrzymim stresem, dlatego często wyolbrzymiają oni występujące objawy i zawyżają ilości utraconej przez sukę krwi. Lekarz prowadzący wywiad (w tym wypadku najczęściej przez telefon) powinien starać się uzyskać od właściciela możliwie najbardziej obiektywną informację.

U kotek w czasie porodu także pojawia się niewielka ilość krwistego wypływu z pochwy. Wypływ ten zazwyczaj utrzymuje się od kilku dni do 3 tygodni po porodzie (1). Kotka, u której występuje długotrwały wypływ, powinna być monitorowana i jeżeli jej stan zdrowia jest dobry, parametry morfologiczne krwi są w normie, a kocięta są zdrowe, leczenie nie jest wymagane. Jeżeli wypływ z pochwy jest obecny powyżej 3 tygodni, jest obfity lub stan zdrowia zwierząt pogarsza się, wymagana jest interwencja weterynaryjna.

Patologiczne krwawienia z pochwy

Suki dojrzałe płciowo, nieciężarne

Krwiste wypływy z pochwy są objawem mało specyficznym, mogącym świadczyć o zaburzeniach dotyczących każdego z narządów układu rozrodczego. Odpowiednia diagnostyka jest niezbędna do stwierdzenia...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy