Kot – terytorialny drapieżnik - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kot – terytorialny drapieżnik

Z obserwacji własnych

Kotka, 3 lata, sterylizowana, niewychodząca; do aktualnych opiekunów trafiła jako ośmiotygodniowe kocię.

Sytuacja 1

Podczas nieobecności opiekunów kotka została pod opieką osoby, z którą miała wcześniej sporadyczny kontakt, w obcym domu (mieszkanie). W tymczasowym miejscu pobytu znajdowały się: przewieziony z domu drapak, kocyk, kuweta, miski. Dodatkowo przez pierwsze dwa dni zastosowano Feliway-spray. Kotka w ciągu tygodniowego pobytu wykazywała bardzo ograniczoną aktywność. Większość czasu spędzała pod łóżkiem. Apetyt był zachowany. Bawiła się krótko i niechętnie. Wobec opiekunki zachowywała dystans, na próby bliższego kontaktu reagowała agresją.

Sytuacja 2

Opisywana kotka została zabrana przez właścicieli na tygodniowy wyjazd wakacyjny. Wraz z opiekunami zajmowała pokój w pensjonacie (przestrzeń ok. 4 x mniejsza niż w domu). Przed wypuszczeniem kotki z transportera zastosowano Feliway-spray. Zwierzęciu zapewniono dostęp do własnego drapaka, kuwety, kocyka i misek. Podczas całego pobytu aktywność kotki była zbliżona do zwykłej aktywności w domu. Chętnie eksplorowała otoczenie, zachęcała opiekunów do zabawy.

Wydaje się, że większym problemem dla kota może być zagrożenie przekroczeniem granic terytorium przez innego, niezaprzyjaźnionego kota lub uniemożliwienie zaspokojenia potrzeb związanych z organizacją przestrzeni (podział na strefy, możliwość ukrycia się) niż radykalna zmiana otoczenia.

lek. wet. Marta Kuhnke-Bernecka
zoopsycholog

kot

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.