Kompleksowe regulacje dotyczące szczepienia psów oraz obowiązki dla zakładów leczniczych dla zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kompleksowe regulacje dotyczące szczepienia psów oraz obowiązki dla zakładów leczniczych dla zwierząt

Wzór rejestru i zaświadczenia

Wzór zaświadczenia o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie i wzór rejestru zaszczepionych przeciwko wściekliźnie psów można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2008 r. w sprawie w sprawie wzoru i szczegółowego sposobu prowadzenia rejestru psów zaszczepionych przeciwko wściekliźnie oraz wzoru zaświadczenia o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie.

W jakich terminach przesyłać raporty?

Dane z rejestru szczepień dotyczące szczepień przeprowadzonych w danym miesiącu są przekazywane powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce położenia zakładu leczniczego dla zwierząt do 15. dnia następnego miesiąca przypadającego po szczepieniu. Podstawą do przesłania przez zakład leczniczy dla zwierząt raportu jest art. 56 ust. 4a Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych.

Jaką opłatę pobrać za szczepienie?

Pobierając opłatę, należy uwzględnić stawkę określoną przepisami oraz inne koszty szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Wysokość opłaty wynika z zapisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia z dnia 24 maja 2005 r. w sprawie maksymalnej stawki wynagrodzenia lekarzy weterynarii za dokonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie. Opłata została określona na 15 zł za dokonanie szczepienia, które obejmuje samą czynność dokonania szczepienia, a nie całość kosztów wykonania usługi.

Podstawą do wydania aktu prawnego w sprawie opłaty jest art. 56 ust. 4b Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt, zgodnie z którym minister właściwy do spraw rolnictwa określa, w drodze rozporządzenia, maksymalną wysokość wynagrodzenia lekarzy weterynarii, o których mowa w ust. 3, za dokonanie szczepienia psa, mając na uwadze zapewnienie możliwości dokonywania szczepień psów przeciwko wściekliźnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uwzględniając koszty ich dokonania. Jednak zgodnie z interpretacją Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z 25 czerwca 2010 r. w sprawie wynagrodzenia lekarzy za szczepienie psa przeciwko wściekliźnie, koszt szczepienia zawierający się w kwocie 15 zł obejmuje samą czynność dokonania szczepienia, a nie całość kosztów wykonania usługi.

Wg Rady daje to podstawę lekarzowi weterynarii do ustalenia rzeczywistej ceny szczepienia poprzez uwzględnienie dodatkowych czynności związanych ze szczepieniem. Rada wskazuje, że w przepisach ww. rozporządzenia nie wskazano wynagrodzenia za przekazanie do rejestru powiatowemu lekarzowi weterynarii, ewentualnego dojazdu do miejsca szczepienia, wskazań profilaktycznych dotyczących szczepionego psa, zużytej szczepionki potrzebnej do szczepienia i materiałów.

Wg KRLW w przepisach rozporządzenia nie wskazano innych kosztów wykonania usługi szczepienia i daje to podstawę lekarzowi weterynarii do ustalenia rzeczywistej ceny szczepienia poprzez uwzględnienie dodatkowych czynności związanych ze szczepieniem.

Rzecznik Praw Obywatelskich o kosztach szczepienia

W odpowiedzi na wniosek o nowelizację ww. rozporządzenia Rzecznik Praw Obywatelskich w 2014 r. uznał wprowadzenie maksymalnych stawek za szczepienie psa przeciwko wściekliźnie za ograniczenie swobody działalności gospodarczej. Wskazał ponadto, że ograniczenia takie są dopuszczalne ze względu na ważny interes publiczny oraz do realizacji tego celu. Odnośnie do kwoty z rozporządzenia uznał, że pozostaje ona nadal adekwatna do nakładu pracy lekarza weterynarii. Przy tym powołał się na wyliczenia własne Samorządu Lekarzy Weterynarii.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy