Komórki macierzyste w leczeniu kardiomiopatii rozstrzeniowej u psów – teraźniejszość czy przyszłość? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Komórki macierzyste w leczeniu kardiomiopatii rozstrzeniowej u psów – teraźniejszość czy przyszłość?

Nowe strategie leczenia kardiomiopatii rozstrzeniowej

W medycynie człowieka terapię komórkami macierzystymi wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego zarówno w postaci ostrej (zawał), jak i przewlekłej (dusznica bolesna, dławica piersiowa)(1). Przeprowadzono również wiele badań, zarówno klinicznych, jak i eksperymentalnych, dotyczących zastosowania komórek macierzystych w nie-niedokrwiennej chorobie serca, np. kardiomiopatii rozstrzeniowej u psów i u ludzi (1, 3, 7, 8). Tab. 2 przedstawia uzyskane wyniki badań klinicznych u ludzi (1, 5, 7, 8). Niestety liczba osób poddanych leczeniu w poszczególnych badaniach jest niewielka, ale wyniki są obiecujące. We wszystkich obserwacjach uzyskano wzrost frakcji wyrzutowej lewej komory (LVEF) oraz poprawę wydolności w teście korytarzowym (6-min marsz).

Tab. 2. Podsumowanie wyników leczenia kardiomiopatii nie-niedokrwiennej z zastosowaniem komórek macierzystych u ludzi po podaniu dowieńcowym (za: Sanchez LA i wsp.)

W kardiologii weterynaryjnej również zostały już zastosowane komórki macierzyste (4, 6). Pogue B i wsp. (4) poddali terapii z użyciem komórek macierzystych 15 dobermanów z potwierdzoną klinicznie i leczoną tradycyjnie kardiomiopatią rozstrzeniową. W badaniu tym zastosowano komercyjne psie komórki macierzyste uzyskane z tkanki tłuszczowej podskórnej psów. Psy, od których pozyskano materiał, nie były dobermanami. Komórki macierzyste podawano jednokrotnie do zatoki wieńcowej z niewielkimi powikłaniami. U 1 psa podczas procedury wystąpiło migotanie przedsionków, przerwane farmakologicznie. U 1 psa stwierdzono występowanie komorowych zaburzeń rytmu przed podaniem, w trakcie i po podaniu komórek macierzystych. Pies ten padł 24 h po procedurze z powodu migotania komór.

U pozostałych psów stwierdzono przedwczesne pobudzenia komorowe. Nie stwierdzono innych powikłań związanych z podaniem komórek macierzystych. Uzyskano krótkotrwały wzrost frakcji skracania z 17,1% ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.