Kilka słów o hipotensji w przebiegu znieczulenia izofluranowego u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kilka słów o hipotensji w przebiegu znieczulenia izofluranowego u psów

Znieczulenie wziewne – izofluran

Chociaż większość anestetyków powoduje depresję kardiopulmonarną, to głównie znieczulenie wziewne przyczynia się do częstych powikłań w postaci hipotensji (11). Inne leki anestetyczne stosowane u psów i kotów dodatkowo wpływające ujemnie na wartości ciśnienia tętniczego krwi w znieczuleniu izofluranowym to: propofol (2), fentanyl (10), acepromazyna (35) i w niewielkim stopniu także midazolam (przejściowy spadek ciśnienia o około 8-10% w stosunku do wartości wyjściowej) (18).

Metody pomiaru ciśnienia tętniczego krwi

Monitoring śródoperacyjny w tym aspekcie obejmować może bezpośrednią i pośrednią ocenę stanu pacjenta. Nie bez znaczenia są również uważna obserwacja głębokości znieczulenia i doświadczenie anestezjologa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kolor błon śluzowych nie informuje o poziomie ciśnienia krwi. Także kliniczna ocena palpacyjna siły tętna na tętnicach obwodowych (udowa, podjęzykowa, ramienna, promieniowa, grzbietowa piszczelowa, podogonowa, małżowinowa) nie może stanowić wiarygodnych informacji na ten temat, gdyż siła tętna stanowi jedynie różnicę pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym.

Jeśli jednak zdecydujemy się na dokonanie takiej oceny, należy posługiwać się tętnicami obwodowymi, gdyż nawet znaczące zmiany MAP powodują jedynie minimalną różnicę w odczuwalnej sile tętna np. na tętnicy udowej. Mimo bowiem tych ograniczeń ogólnie przyjętą zasadą jest zanikanie wyczuwalnego pulsu na tętnicy grzbietowej piszczelowej (a właściwie – dorsalnej tętnicy śródstopia) przy spadku MAP poniżej 60 mmHg. Fakt ten może być jednak przeceniany z uwagi na możliwość wystąpienia np. skurczu naczyń krwionośnych w wyniku działania alfa-2 agonistów, który uniemożliwi prawidłową interpretację tego parametru (3). Badania u ludzi także z dużą ostrożnością odnoszą się do przewidywania ciśnienia krwi tętniczej za pomocą palpacji naczyń obwodowych (13).

Jak już wspomniano, w celu detekcji ciśnienia stosuje się pośredni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy