Tyreoidektomia u kota – postępowanie chirurgiczne w oparciu o przypadki własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tyreoidektomia u kota – postępowanie chirurgiczne w oparciu o przypadki własne

Powikłania pooperacyjne

Uszkodzenie lub usunięcie wszystkich czterech przytarczyc podczas obustronnej tyroidektomii może spowodować hipokalcemię, która nie będzie reagowała na leczenie dihydrotachysterolem, organicznym związkiem chemicznym, analogiem witaminy D, regulującym prawidłowe stężenie wapnia we krwi. Monitorowanie poziomu wapnia należy rozpocząć bezpośrednio po obustronnym usunięciu tarczycy i kontrolować jego poziom w surowicy przez okres 5-7 dni. Do hipokalcemii dochodzi najczęściej w ciągu 72 godzin od operacji, co przejawia się: niechęcią do poruszania, drżeniami i skurczami mięśni, głównie w obrębie głowy, tężyczką, drgawkami, jadłowstrętem i ogólną apatią. Należy wówczas rozpocząć leczenie witaminą D i wapniem przez okres 12-16 tygodni (5). Z kolei do nawrotu nadczynności tarczycy może dojść nawet kilka miesięcy po tyreoidektomii (najczęściej między 6. a 24. miesiącem po operacji), jeśli w miejscu zabiegu zostanie zachowana resztkowa gruczolakowata tkanka tarczycy lub w przypadku transformacji nowotworowej tkanki prawidłowej (2).

Jeżeli poziom T4 występuje w górnej lub powyżej górnej granicy normy, należy podejrzewać również przemieszczoną tkankę tarczycy (najczęściej w śródpiersiu) lub przerzuty raka tarczycy. Jatrogenna niedoczynność tarczycy wymaga wprowadzenia leczenia farmakologicznego w sytuacji jednoczesnego występowania objawów klinicznych niedoczynności (apatia, brak łaknienia) z obniżonym poziomem T4 w surowicy. Leczenie lewotyroksyną trwa z reguły od 1 do 3 miesięcy, po czym u większości zwierząt poziom hormonów ulega stabilizacji (5).

Do ważnych kwestii pooperacyjnych należy zatem uważne monitorowanie stężenia wapnia w surowicy i jeśli to konieczne – leczenie hipokalcemii, a także monitorowanie kota pod kątem nawrotu nadczynności tarczycy.

Leczenie chirurgiczne zapewnia trwałe wyleczenie, bez konieczności przewlekłego leczenia, pod warunkiem jednak, że nie dojdzie do wyżej wymienionych komplikacji.

Opis przypadku

P...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy