Keratoconus – stożek rogówki – opis przypadku z zastosowaniem leczenia chirurgicznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Keratoconus – stożek rogówki – opis przypadku z zastosowaniem leczenia chirurgicznego

Czym jest stożek rogówki?

Stożek rogówki (łac. keratoconus) to rodzaj keratopatii (patologii rogówkowej) występujący najczęściej w formie ostrej u dorosłych, młodych kotów. Wynika ona z dystrofii rogówki, czyli wrodzonych zaburzeń w budowie warstw rogówki. Charakteryzuje się przede wszystkim znacznym obrzękiem nabłonka rogówki, wpływającym bezpośrednio na zmniejszenie jego przezierności i zwiększenie uwypuklenia, co przekłada się na zmianę całej krzywizny rogówki. Obrzęk ten spowodowany jest przez nadmierne nawodnienie zrębu (istoty właściwej rogówki), w wyniku czego odłącza się on od śródbłonka, kształtując pęcherz – stożek rogówki. Grubość rogówki może wzrosnąć aż pięciokrotnie. Przybiera ona wtedy stożkowaty kształt.

Najczęściej keratoconus dokumentowany jest obustronnie, jednak może wystąpić również jednostronnie, jak to było u bohatera tego artykułu. Pomimo że omawiana przypadłość nie ma konkretnej przyczyny, to można wyodrębnić pewne czynniki wyzwalające, jak: zapalenie błony naczyniowej, zabieg chirurgiczny wewnątrzgałkowy, ciężkie urazy gałki ocznej.

Łagodne formy stożka rogówki można poddać próbie terapii farmakologicznej składającej się z:

miejscowych leków sterydowych,środków hipertonicznych, jak 5-proc. sól fizjologiczna, która ma działanie odwadniające,leków przeciwjaskrowych.

W niektórych przypadkach skuteczność można także uzyskać, zakładając soczewki kontaktowe, z dodatkowym osłonięciem rogówki fartuchem z trzeciej powieki.

Jednak ze względu na to, że jest to choroba szybko postępująca, w większości przypadków w momencie konsultacji stan oka pacjenta jest na tyle ciężki, a samo schorzenie w na tyle zaawansowanej postaci, że postępowaniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny. Wykonywana jest wówczas powierzchowna keratektomia.

Jak wygląda zabieg keratektomii?

Zabieg ten polega na mechanicznym usunięciu przedniego nabłonka rogówki przy pomocy odpowiednich narzędzi. W zależności od ilości nabłonka, który musi zostać usunięty, ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.