Histiocytoma skórna (histiocytoma cutis) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Histiocytoma skórna (histiocytoma cutis)

Cechy cytologiczne histiocytomy

Histiocytomy są łagodnymi nowotworami będącymi konsekwencją proliferacji komórek Langerhansa (komórek dendrytycznych naskórka).

Preparaty cytologiczne są zwykle bogatokomórkowe, zawierają okrągłe komórki ułożone oddzielnie z lekką anizocytozą i okrągłym, owalnym lub nerkowatym jądrem umiejscowionym centralnie lub ekscentrycznie. Komórki mają bladą, zasadochłonną cytoplazmę, aktywność mitotyczna komórek może być duża, jąderka są rzadko widoczne, chromatyna drobnoziarnista. W niektórych przypadkach komórki są mniej charakterystyczne i mniejsze ze skąpą i bardziej zasadochłonną cytoplazmą, co może rodzić trudności w odróżnieniu ich od limfocytów lub komórek plazmatycznych.

Cytoplazma może zawierać niewielką ilość wodniczek. W przypadku preparatów przygotowywanych z próbek w czasie regresji obserwuje się zmienną liczbę limfocytów T, czasami przewyższającą liczbę komórek histiocytomy.

W stadiach zaawansowanych poza limfocytami dodatkowo mogą wystąpić inne komórki histiocytarne, większe od komórek histiocytomy. Mają one obfitą cytoplazmę i wcięcia w jądrach komórkowych. Czasami obserwuje się także komórki plazmatyczne, które towarzyszą limfocytom.

Diagnostyka różnicowa

W diagnozie różnicowej histiocytomy u psów należy wziąć pod uwagę inne guzy okrągłokomórkowe skóry, takie jak: guzy z komórek tucznych, plazmocytomy, chłoniaki skóry, mięsaki weneryczne, czerniaki i guzy podstawnokomórkowe (1).

Chłoniak skóry jest nowotworem okrągłokomórkowym najczęściej mylonym z histiocytomą. Zdarza się, że chłoniaki mogą wywodzić się z komórek, które są morfologicznie bardzo podobne do histiocytów, z subtelnymi różnicami (mniej komórek z nerkowatym jądrem, mniej obfita cytoplazma, brak komórek dwujądrzastych), co powoduje trudności w rozpoznaniu cytologicznym.

W histiocytomach w fazie wzrostu bardzo rzadko występują komórki innego rodzaju. Cecha ta pozwala na różnicowanie ich z procesem zapalnym (ziarniniak ropny l...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy