Kardionefrologia – nowy punkt widzenia w medycynie weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kardionefrologia – nowy punkt widzenia w medycynie weterynaryjnej

Algorytm 3. Schemat leczenia psów z MMVD na podstawie konsensusu ACVIM z 2019 (2)

A

Brak wskazań do rozpoczęcia terapii. Nie jest wymagana zmiana diety. Psy ras predysponowanych do wczesnego rozwoju MMVD powinny być regularnie corocznie osłuchiwane – szczególnie uważnie w punctum maximum dla zastawki mitralnej.

B1

Brak wskazań do rozpoczęcia terapii. Nie jest wymagana zmiana diety. Wskazane jest wykonanie badania echokardiograficznego – a gdyby było niedostępne, to wykonanie RTG klatki piersiowej. Zaleca się wykonanie badania kontrolnego po 6-12 miesiącach (w zależności od wyników badań obrazowych). U psów dużych ras okres wykonania badania kontrolnego może być krótszy.

B2

Pimobendan w dawce 0,25-0,3 mg/kg m.c. co 12 godz. p.o. Inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE-I) w dawkach zalecanych przez producenta (benazepril w dawce 0,5 mg/kg m.c. co 12-24 godz.). Nie wykazano korzystnego efektu podawania beta-blokerów u psów w tym stadium choroby serca. Panel ekspertów opracowujący zalecenia nie włączył spironolaktonu, ponieważ do czasu opracowania tego standardu pojawiło się tylko jedno pilotażowe badanie dokumentujące korzystny wpływ tego leku w tym stadium. Zaleca się ograniczenie ilości sodu w diecie, kontrolowanie, aby dieta zawierała odpowiednią ilość kalorii i dobrej jakości białka – tak aby zapewnić psu optymalną masę ciała.

Ca

Furosemid w dawce 2 mg/kg m.c. i.v., lub i.m. następnie powtarzanie tej dawki co godzinę do czasu poprawy lub do momentu osiągnięcia dawki 8 mg/kg m.c. w ciągu 4 godz. W sytuacjach zagrażających życiu (silna duszność, w RTG obraz obrzęku płuc - tzw. białe płuca, słaba lub bardzo słaba odpowiedź na leczenie inicjujące) można podać furosemid we wlewie kroplowym 0,66-1 mg/kg m.c. W tym okresie należy ograniczyć psu dostęp do picia wody, aż do czasu uzyskania pożądanego efektu diuretycznego. W razie potrzeby podaje się odpowiednio nawilżony i podgrzany tlen. Tlenoterpia może być prowadzona w inkubatorze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy