Powikłania stadium D choroby zwyrodnieniowej zastawki mitralnej

Powikłania stadium D choroby zwyrodnieniowej zastawki mitralnej

Czy zatem diagnostyka PH stanowi wyzwanie dla lekarza weterynarii?

To zależy od przyczyny. W przypadku, kiedy PH jest spowodowane chorobą zwyrodnieniową zastawki mitralnej, do grupy ryzyka będą zaliczane starsze psy małych ras. Diagnostyka będzie się opierać na badaniu echokardiograficznym, w którym można stwierdzić cechy choroby zwyrodnieniowej zastawki mitralnej (powiększenie światła lewego przedsionka i lewej komory, pogrubiałe płatki zastawki mitralnej, zmniejszona kurczliwość lewej komory, niedomykalność zastawki dwudzielnej) oraz niedomykalność zastawki trójdzielnej.

Pacjenci z chorobą lewej części serca mają z zasady postkapilarne nadciśnienie płucne, dlatego wprowadzanie inhibitorów aktywności fosfodiesterazy typu 5 – PDE5 (lekiem z wyboru jest sildenafil) – nie jest zalecane jako terapia pierwszego rzutu. Jest to spowodowane ryzykiem rozwinięcia się obrzęku płuc w związku z wazodylatacyjnym działaniem leku. Jednakże większość dostępnej literatury weterynaryjnej wskazuje na poprawę stanu klinicznego pacjenta, polepszenie jakości życia i wydolności fizycznej (12, 13). Dlatego najnowsze wytyczne ACVIM zalecają rozważenie podawania sildenafilu jedynie pacjentom, którzy nie są w ostrej lub zdekompensowanej lewokomorowej niewydolności serca. Łączenie leczenia choroby pierwotnej (choroby lewej części serca) z leczeniem lekami z grupy PDE5 jest rekomendowane u psów z objawami prawokomorowej niewydolności serca (poszerzenie i pulsacja żyły szyjnej, płyn w jamie brzusznej), potwierdzonymi badaniem ultrasonograficznym (wodobrzusze, hepatomegalia) (14).

Inne powikłania

W etiologii wyżej wspomnianego pęknięcia lewego przedsionka istotnym czynnikiem jest obecność fali zwrotnej spowodowanej niedomykalnością zastawki mitralnej. Fala zwrotna może spowodować również pęknięcie (ryc. 2) lub miejscowe pogrubienie wsierdzia (ryc. 3-4b). Pęknięcie wsierdzia może być poprzedzone pęknięciem struny ścięgnistej. Istnieją również genetycznie uwarunkowane zamiany w en...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy